Perseidy - jak je oglądać? Czym jest "noc spadających gwiazd"?

Perseidy, zwane przez niektórych "spadającymi gwiazdami", możemy obserwować co roku na niebie na przełomie lipca i sierpnia. Apogeum Perseid przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Jak i gdzie można je zobaczyć? Czy potrzebna odpowiedniego sprzętu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Perseidy - zdjęcie opublikowane przez NASA
Perseidy - zdjęcie opublikowane przez NASANASA

Perseidy - kiedy można je zobaczyć?

Apogeum Perseid, powszechnie znane jako "noc spadających gwiazd", przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. To wtedy na niebie można dostrzec najwięcej meteorów - nawet 100 ciał niebieskich na godzinę. Cały spektakl powinien rozpocząć się ok. godziny 21:00, a maksimum aktywności zakończy się około północy.

"Perseidy są jednym z najliczniejszych deszczów (od 50 do 100 widzianych meteorów na godzinę) i występują przy ciepłej letniej, nocnej pogodzie, dzięki czemu obserwatorzy nieba mogą je łatwo zobaczyć" - tłumaczy to zjawisko NASA.

26 lipca - pierwszy Perseid zaobserwowany przez NASA:

Perseidy - jak je obserwować? 

Do obserwacji nie potrzeba lornetki ani teleskopu - Perseidy można obserwować gołym okiem. Najlepiej, aby niebo było bezchmurne, nawet niewielka warstwa chmur utrudni nam obserwację. Ważne, by znaleźć miejsce odpowiednio zaciemnione, z dala od miejskich świateł i mieć widok nieprzesłonięty drzewami czy budynkami. Trzeba pamiętać, by podczas polowania na spadające gwiazdy jak najmniej korzystać z urządzeń elektronicznych (smartfony, tablety), by oczy zdążyły się przyzwyczaić do ciemności (może to potrwać nawet kilkadziesiąt minut). W tym roku w oglądaniu Perseidów nie będzie przeszkadzał blask Księżyca, gdyż znajduje się on przed pierwszą kwartą.

Największe szanse na wypatrzenie Perseid jest w przypadku obserwacji gwiazdozbioru Perseusza (stamtąd Perseidy pochodzą). Można go dość łatwo odnaleźć dzięki mapom nieba lub aplikacjom mobilnym dla amatorów astronomii.

Perseidy można również oglądać na żywo w internecie, na przykład za pomocą livestreamu NASA:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas