Pestycydy szkodzą brytyjskim trzmielom
Brytyjscy naukowcy odkryli, że użycie popularnego pestycydu ma negatywny wpływ na dzikie trzmiele, zakłócając ich cykl życiowy.
Tiametoksam - popularny środek owadobójczy - zmniejsza rozwój jaj składanych przez pszczele królowe. Brytyjczycy ostrzegają, że mechanizm ten doprowadzi do zmniejszenia populacji pszczół w ciągu roku.
Tiametoksam, jest jednym z trzech środków owadobójczych dozwolonych do użytku w krajach Unii Europejskiej. Teraz okazuje się, że jego użycie może mieć wpływ na dzikie trzmiele. Badania opublikowane w "Proceedings of the Royal Society B" miały na celu sprawdzenie wpływu tiamotoksamu na cztery gatunki dzikich trzmieli.
Trzmiele wystawiono na stężenie środka owadobójczego o poziomie zbliżonym do tego występującego w środowisku naturalnym. Po dwóch tygodniach, dwa z czterech badanych gatunków trzmieli sięgały po mniejsze ilości pożywienia. Co więcej, odnotowano wpływ na rozwój jaj u wszystkich poddanych eksperymentowi gatunków owadów.
- Odkryliśmy, że ekspozycja na neonikotynoidy na poziomie zbliżonym do ekspozycji, której mogłyby doświadczyć królowe na wolności, powodują negatywny wpływ na rozwój jaj. Zjawisko to prawdopodobnie przyczyni się do zmniejszenia populacji trzmieli wiosną, a późniejszym czasie odbije się także na populację pszczół - powiedziała dr Gemma Baron, główna autorka badań.
Uczeni twierdzą, że przeprowadzone badania to "gigantyczny krok naprzód" w zrozumieniu wpływu neonikotynoidów na dzikie pszczoły - zarówno konkretnych gatunków, jak i ogółu owadów społecznych.