Pierwsza antykoncepcja dla kobiet, która chroni przez zajściem w ciążę i HIV
Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali pierwszą na świecie metodę, chroniącą kobiety jednocześnie przed zajściem w ciążę i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Środków antykoncepcyjnych nie brakuje. Prezerwatywa (z różną skutecznością) chroni na przykład zarówno przed zajściem w ciążę, jak i zarażeniem chorobami wenerycznymi. Niestety, zastosowanie tej metody nie zawsze jest możliwe. Dlatego badacze starali się opracować dyskretny środek tylko dla kobiet, który zapewni im kompletną ochronę.
Naukowcy wykorzystali technikę elektroprzędzenia, czyli tworzenia włókien z cieczy w polu elektromagnetycznym. Powstałe w ten sposób włókna są łatwo modyfikowalne. W ciele kobiety powoli rozpuszczają się, uwalniając przy tym różne substancje.
Rozciągliwy materiał może funkcjonować na kilka sposobów, np. umieszczony bezpośrednio w pochwie lub na pierścieniach. Podczas stosunku blokuje plemniki, a także uwalnia chemiczne środki antykoncepcyjne i przeciwwirusowe.
Naukowcy mają nadzieję, że nowa metoda sprawdzi się w miejscach o zwiększonym ryzyku zakażenia wirusem HIV lub liczbie przestępstw na tle seksualnym.