Pierwsze dinozaury były opierzone?
Najnowsze badania wskazują, że pierwsze dinozaury mogły mieć pióra. Zmienia to nasze postrzeganie tych niezwykłych gadów.
Dzięki postępom w technikach obrazowania skamielin ujawniły, że wiele wymarłych dinozaurów niezwiązanych ze współczesnymi ptakami miało ciało pokryte piórami. Pterozaury, w tym słynne pterodaktyle, które czasami określa się jako "latające dinozaury", podczas ewolucji szybko oddzieliły się od dinozaurów.
Odkrycie trzech różnych rodzajów rozgałęzionych struktur przypominających pióra na głowie i skrzydłach anurognatów (małych pterozaurów) było dość nieoczekiwane. Te same osobniki miały pióra na tułowiu, ogonie i kończynach.
Drobne włoski nie są cechą charakterystyczną wyłącznie ssaków, możemy je znaleźć także u innych zwierząt, choćby pajęczaków. Pióra jednak występują rzadko. Naukowcy nie są pewni, czy pierwsze kręgowce wykształciły je niezależnie, aby wznieść się w powietrze, czy też pochodzą one od wspólnego przodka pterozaurów i ptaków sprzed 250 mln lat. W tym drugim przypadku, oznaczałoby to, że ciała pierwszych dinozaurów faktycznie były pokryte piórami.
Dwa pierzaste okazy pochodzą z połowy lub późnej jury, sprzed 160-165 mln lat temu. Znaleziono je w Yanliao w północnych Chinach.