Pierwsze zdjęcie przesłane przez sondę Juno
Sonda Juno, która niedawno dotarła do Jowisza, już rozpoczęła przesyłanie danych na Ziemię. NASA udostępniła pierwsze zdjęcie prezentujące Jowisza i jego księżyce, ale na materiały w wysokiej rozdzielczości trzeba będzie jeszcze poczekać.
Powyższe zdjęcie to pierwszy materiał wykonany przez kamerę JunoCam 10 lipca, gdy sonda znajdowała się 4,3 mln km od Jowisza. Na fotografii można dostrzec charakterystyczne pasy w atmosferze Jowisza, Wielką Czerwoną Plamę oraz trzy księżyce galileuszowe - Io, Europę i Ganimedesa.
Sonda Juno znajduje się na orbicie tymczasowej trwającej 53,5 dni, która przenosi go stopniowo w kierunku biegunów Jowisza. Kolejna korekcja kursu będzie miała miejsce w październiku, gdy sonda zostanie umieszczona na ekscentrycznej, 14-dniowej orbicie 4100 km nad wierzchołkami chmur. Stąd będzie można zbadać genezę Jowisza, jego atmosfery i magnetosfery.
Zdjęcie wykonane przez sondę Juno pokazuje, że przeżyła ona swoje pierwsze spotkanie z Jowiszem w nienaruszonym przez promieniowanie stanie. Zdjęć Jowisza w wysokiej rozdzielczości można się spodziewać po 27 sierpnia, czyli kolejnym bliskim przelocie obok planety.