Pierwszy przełom w leczeniu raka pęcherza od 30 lat

Naukowcy dokonali pierwszego od 30 lat znaczącego postępu w leczeniu nowotworów pęcherza moczowego. Nowa metoda może oznaczać przełom dla wielu osób, którym medycyna nie była w stanie do tej pory pomóc.

Nadchodzi przełom w leczeniu raka pęcherza moczowego
Nadchodzi przełom w leczeniu raka pęcherza moczowego123RF/PICSEL

Zespół uczonych z Queen Mary University przebadał przeciwciała MPDL3280A, które blokują białko PD-L1 pomagające komórkom nowotworowym w uniknięciu ataku układu immunologicznego. Przeprowadzona pierwsza faza badań klinicznych wykazała, że białko PD-L1 jest obecne w guzach 30 z 68 chorych.

Po 6 tygodniach leczenia, u 43 proc. osób zaobserwowano zmniejszenie guza. Po 12 tygodniach liczba wyleczonych pacjentów wzrosła do 52 proc., a u dwóch z nich nowotwór zmniejszył się tak bardzo, że nie dało się go zobaczyć. Jedynymi skutkami ubocznymi zastosowanej terapii było uczucie zmęczenia i utrata apetytu.

Wyniki badań są tak obiecujące, że amerykańska agencja FDA przyznała MPDL3280A status obiecującej przełomowej terapii. Dzięki niej może udać się pokonać raka pęcherza, który jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów złośliwych w Polsce. Stanowi aż 7 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas