Pierwszy taki obraz HD przesłany na Ziemię
Wystrzelony wraz z BRITE-PL Lem satelita obserwacji Ziemi o nazwie Skysat-1 przesyła niesamowite obrazy i nagrania w jakości HD.
Skysat-1 to satelita obserwacji Ziemi, który jest ciekawym wyznacznikiem obecnego stanu technologicznego obiektów umieszczanych na orbicie. Masa tego satelity to 100 kg, a zatem zaledwie kilka procent masy poprzednich generacji satelitów obserwacji Ziemi. Konstrukcja satelity jest także uproszczona - ma formę prostopadłościanu z systemem optycznym lecz bez rozkładanych paneli słonecznych. Oznacza to niższe koszty produkcji, testów i wyniesienia na orbitę, co z kolei tworzy sens komercyjny działania takiego satelity. Rozdzielczość tego satelity ma sięgać poniżej jednego metra. Obserwacje mają być dokonywane na paśmie widzialnym oraz w podczerwieni.
Pod koniec grudnia zeszłego roku operator Skysata-1 opublikował nagranie HD, w którym wykorzystano obrazy wykonane przez tego satelitę. Według operatora jest to pierwszy obraz HD przesłany przez satelitę tego typu na Ziemię.
Satelita Skysat-1 jest w stanie wykonać 90 sekundowe nagranie HD z 30 klatkami obrazu na sekundę. Otwiera to zupełnie nowe możliwości w obserwacjach Ziemi, gdyż pozwala na krótkoterminową rejestrację zmian takich jak ruch pojazdów po ulicach, transport morski, aktywność ośrodków przemysłowych, skażenie środowiska czy monitoring pomocy humanitarnej. Z drugiej strony, rozdzielczość Skysat-1 jest zbyt mała, by obserwować indywidualną aktywność człowieka.
Możliwe, że satelity takie jak Skysat-1 będą stanowić nową generację satelitów umieszczanych na niskiej orbicie wokółziemskiej, w szczególności jeśli będą pracować w konstelacji. Skysat-1 jest próbą ograniczenia kosztów związanych z budową oraz operacjami satelity, co powinno przełożyć się na niższy koszt uzyskania zdjęć w warunkach komercyjnych i ich większą dostępność.
Skysat-1 został wyniesiony na orbitę 21 listopada 2013 roku, wraz z polskim satelitą naukowym BRITE-PL. Skysat-2 znajdzie się na orbicie w tym roku. Docelowo na orbicie ma przebywać konstelacja złożona z 24 satelitów Skysat.
Źródło informacji (Skybox Imaging)
Krzysztof Kanawka