Podczas mitozy komórki nie naprawiają uszkodzeń DNA. Wiadomo dlaczego

W czasie jednego z rodzajów podziałów komórkowych - mitozy - procesy naprawy uszkodzeń DNA zostają wstrzymane. Wszystko po to, by w tym newralgicznym punkcie unikać zlewania telomerów.

Już wiadomo dlaczego mechanizmy naprawy DNA zostają wstrzymane podczas mitozy
Już wiadomo dlaczego mechanizmy naprawy DNA zostają wstrzymane podczas mitozy123RF/PICSEL

Mechanizmy naprawy uszkodzonego materiału genetycznego są aktywne przez większość życia każdej komórki i skutecznie zapobiegają powstawaniu nowotworów oraz utrzymują ją w szczytowej formie. Naukowcy już od dłuższego czasu zastanawiali się co sprawia, że podczas mitozy komórki są praktycznie bezbronne.

- Teraz już wiemy, dlaczego kluczowy proces naprawy DNA zostaje wyłączony podczas podziału komórki na 2 komórki potomne - powiedział Daniel Durocher.

Zespół naukowców z Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute pod kierownictwem Durochera zbadał dlaczego podczas mitozy białka naprawcze nie rozpoznają miejsca uszkodzenia i nie aktywują odpowiednich mechanizmów. Ich wymuszenie przez uczonych przyniosło niezwykłe rezultaty.

Okazało się, że telomery - sekwencje ochronne nukleotydów - zlewają się ze sobą po podwojeniu chromosomów w czasie podziału. W związku z tym mechanizmy naprawcze nieprawidłowo identyfikowały własne telomery jako uszkodzony materiał genetyczny i je "naprawiały".

- Niektóre leki, takie jak paklitaksel, działają antymitotycznie. Bazując na naszych odkryciach można by zatem zwiększyć skuteczność tych leków. Jest to jednak melodia przyszłości - dodał Durocher.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas