Polacy stworzyli prysznic rodem z filmu science fiction. Co potrafi to urządzenie?

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali innowacyjny prysznic, który przy pomocy specjalnego wyświetlacza pozwala sterować przepływem wody oraz środków do mycia. O wynalazku donosi serwis Nauka w Polsce PAP.

Inteligentny prysznic pozwoli na kontrolę przepływu wody
Inteligentny prysznic pozwoli na kontrolę przepływu wodymateriały prasowe

Nowy prysznic stworzony przez inżynierów z Politechniki Śląskiej wykorzystuje ciekawą metodę działania. Kierownik zespołu dr hab. Leszek Remiorz z Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki przekazał, iż urządzenie integruje w sobie nowoczesne technologie związane ze sterowaniem przepływem wody, pomiarem strumienia, dozowaniem płynów oraz internetem rzeczy. Remiorz twierdzi, iż nowy prysznic jest idealnym przykładem rozwiązania z obszaru Przemysłu 4.0.

"Naszą ideą była próba nowego, współczesnego spojrzenia na bardzo tradycyjną i prostą, zakorzenioną być może jeszcze w XIX wieku, konstrukcję i opracowanie urządzenia wpisującego się w obszar Przemysłu 4.0, " - przekazał Remiorz w rozmowie dla Nauka w Polsce PAP.

Nowy prysznic został wyposażony w ekran oraz nagłośnienie dostosowane do pracy w pomieszczeniu z większą wilgotnością. Cała konstrukcja korzysta z systemu operacyjnego Android i pozwala na zapamiętanie preferencji poszczególnych użytkowników - na przykład te, które dotyczą temperatury wody czy ilości używanego żelu do mycia. Konstrukcja pozwala również na monitorowanie zmiany parametrów sieci wodociągowej.

Urządzenie automatycznie ma powiadamiać domowników o skończeniu się szamponu i konieczności napełnienia stosownego dozownika. Naukowcy chcą sprawić również, aby sam prysznic był w stanie się automatycznie dezynfekować i mógł znaleźć zastosowanie nie tylko w mieszkaniach, ale również w hotelach - czytam w naukowym serwisie PAP-u.

Twórcy przyznają, że koszt wyprodukowania jednej sztuki inteligentnego prysznica pozostaje wysoki - konkretna kwota nie została podana. Wraz z czasem, cena którą trzeba będzie za niego zapłacić ma się unormować. 

Całość ma powiadomić użytkownika o kończących się kosmetykachmateriały prasowe

Wynalazki takie jak projekt Uniwersytetu Śląskiego wpisują się również w trend inteligentnego domu, gdzie każdy z aspektów jest nie tylko optymalizowany przez specjalny system w celu jak najbardziej efektywnego zużycia zasobów, ale również ma zwyczajnie ułatwić nam wykonywanie codziennych czynności.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas