Polscy naukowcy rozwiążą zagadki Ameryki Południowej

Polacy, wspólnie z Włochami, zajmą się badaniem znajdujących się w Ameryce Południowej miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tajemnicze rysunki w Nazca są badane od lat
Tajemnicze rysunki w Nazca są badane od latAFP

Ameryka Południowa jest pełna interesujących i wciąż nie do końca zbadanych obiektów, które wytworzyły starożytne cywilizacje. Mowa między innymi o geoglifach w Nazca, ośrodkach w Machu Picchu, Tiwanaku i Samaipata. Wszystkie te miejsca są badane od lat, jednak ciągle skrywają tajemnice, które teraz chcą odkryć polscy i włoscy archeolodzy.

Włosi już rozpoczęli prace. Pod kierownictwem prof. Nicola Massiniego zajmują się rozwarstwianiem galimatiasu geoglifów w Nazca i rozrysowywaniem zmieniających się planów. Dzięki analizie multispektralnej zdjęć satelitarnych i lotniczych odkryto nieznane dotychczas kształty.

Rysunki z Nazca. Fot. Diego Delso
Rysunki z Nazca. Fot. Diego DelsoWikipedia

Polscy eksperci mają zająć się zależnością pomiędzy etapami powstawania wzorów, a rozmieszczeniem ciał niebieskich w danym okresie. Z pomocą mają również przyjść włoskie georadary.

W Boliwii z kolei obiektem zainteresowań są ruiny miasta Tiwanaku, będące największym ośrodkiem kultury andyjskiej z okresu regionalnego. Tam Polacy, wspólnie z Boliwijczykami i Włochami prowadzą badania mające ustalić przyczyny upadku lokalnej kultury.

Rysunki z Nazca. Fot. Diego Delso
Rysunki z Nazca. Fot. Diego DelsoWikipedia
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas