Polski wentylator medyczny szansą dla chorych na COVID-19

Firma Mudita postanowiła wesprzeć służbę zdrowia w trudnym czasie walki z epidemią SARS-CoV-2. Już podczas pierwszej fali zachorowań, gdy świat obiegły informacje o niewystarczającej liczbie respiratorów, inżynierowie z firmy Mudita, we współpracy z zespołem Fundacji Badań i Rozwoju Nauki rozpoczęli prace nad alternatywą dla drogich i trudno dostępnych respiratorów. Stworzyli prosty i niedrogi w produkcji wentylator medyczny dla pacjentów mających problemy z samodzielnym oddychaniem, w szczególności osób z COVID-19.

Mudita Breath
Mudita Breathmateriały prasowe

Teraz wentylator medyczny Breath zajął pierwsze miejsce i otrzymał prestiżową nagrodę Diamond Selection A'Design Award w specjalnej kategorii "War on Virus". Wśród ponad 80 nominowanych projektów w kategorii "War on Virus", Mudita Breath to jedyny polski projekt, który przeszedł do drugiego etapu konkursu i w toku publicznego głosowania pokonał wszystkich rywali i otrzymał tę ważną nagrodę.

- Jako firma technologiczna mamy dziś możliwość wsparcia lekarzy w Polsce i na świecie. To wyścig z czasem, ale postanowiliśmy działać. Od pomysłu, przez prototyp, aż do działającego urządzenia. A to wszystko w ścisłej współpracy z lekarzami specjalistami. Dodatkowo lekka obudowa urządzenia Mudita Breath, minimalistyczny design i bateria wystarczająca na 2 godzin ciągłej nieprzerwanej pracy urządzenia, pozwoliły na stworzenie przenośnego wentylatora, który jest w stanie wspomagać oddychanie pacjenta stacjonarnie, na oddziale, ale i w trakcie transportu między oddziałami - powiedział Adrian Krupowicz, Head of Engineering w firmie Mudita.Do zespołu ekspertów z ramienia Fundacji Badań i Rozwoju Nauki należą: dr hab. med. Michał Wszoła, chirurg i transplantolog, pomysłodawca bionicznej trzustki oraz dr Dominik Drobiński, anestezjolog pracujący w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, na czas pandemii przekształconym w szpital zakaźny, leczący pacjentów z COVID-19. Ich wiedza i doświadczenie w pracy z pacjentami były niezwykle cenne na każdym etapie projektu Breath.- Na początku pandemii zmobilizowałem cały zespół Fundacji oraz zaprzyjaźnione firmy do podjęcia działań skierowanych na walkę z SARS-CoV-2. Zaowocowało to rozpoczęciem kilku nowych, bardzo ważnych projektów skupionych na ochronie życia i zdrowia podczas pandemii. Było to również istotne ze względu na to, że część naszego zespołu lekarskiego pracuje bezpośrednio z pacjentami zakażonymi SARS-Cov-2 - powiedział dr hab. med. Michał Wszoła, Przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki i dodaje, że jednym z kluczowych był pomysł stworzenia respiratora na czas pandemii. - Z tym pomysłem przyszła do FBiRN właśnie firma Mudita. Po kilku wideorozmowach, wraz z dr Dominikiem Drobińskim - lekarzem anestezjologiem pracującym również w szpitalu MSWiA w Warszawie, zaproponowaliśmy stworzenie urządzenia oddechowego, prostszego od respiratora, ale przez to tańszego i łatwiejszego w obsłudze, a tak samo wspierającego funkcje oddechowe.A’Design Award & Competition jest jednym z wiodących na świecie, odbywających się co roku, międzynarodowych konkursów designerskich. Nagrody A'Design Award są przyznawane w wielu kreatywnych dziedzinach, aby wyróżnić najlepszych projektantów ze wszystkich krajów, we wszystkich dyscyplinach. Zgłoszenia do konkursu są recenzowane i anonimowo oceniane przez wpływowe jury, złożone z doświadczonych pracowników akademickich, wybitnych członków prasy i uznanych specjalistów.Nagroda przyznawana w specjalnej kategorii “War on Virus" w ramach konkursu organizowanego przez A'Design ma na celu promowanie oryginalnych koncepcji, architektury i wzornictwa przemysłowego, które pomagają w walce z pandemią SARS-CoV-2.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas