Potężne erupcje wulkaniczne podgrzewają diamentową planetę

Astronomowie z Cornell University zaobserwowali niezwykłą aktywność wulkaniczną na diamentowej planecie pozasłonecznej 55 Cancri e – czytamy na łamach Slashgear.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneNASA

O 55 Cancri e mogliśmy usłyszeć kilka lat wcześniej. Naukowcy oszacowali wówczas, że składa się ona z diamentu, grafitu, żelaza i krzemianów. Przy czym ten pierwszy może stanowić ponad 30 proc. całej masy obiektu, a wiec trzykrotnie przewyższać masę Ziemi.

Ostatecznie ma to niewielkie znaczenie, ponieważ 55 Cancri znajduje się około 40 lat świetlnych od Ziemi, a na jej powierzchni panują iście piekielne warunki. Mają one związek z niezwykle silną aktywnością wulkaniczną, co w ostatnim czasie zaobserwowali uczeni z Cornell University.

Okazało się, że na przestrzeni 2 lat mogą one podnieść temperaturę panującą na powierzchni nawet trzykrotnie - z 1000 do ponad 2700 stopni Celsjusza.

Warto dodać, że obiekt nie jest tylko diamentowy i ekstremalnie gorący. Naukowcy oszacowali, że jego masa ośmiokrotnie przewyższa masę Ziemi i jest od niej dwa razy większy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas