Proste badanie, które potwierdzi, czy leczenie raka działa

​W przypadku choroby nowotworowej znalezienie najskuteczniejszych metod leczenia na jak najwcześniejszym etapie ma kluczowe znaczenie. Nowe badanie krwi może pomóc lekarzom w realizacji tego celu.

Prosty test podpowie, czy dobrze leczymy dany nowotwór
Prosty test podpowie, czy dobrze leczymy dany nowotwórmateriały prasowe

Naukowcy opracowali sposób analizy krwi, który w ciągu 24 godzin informuje, czy ukierunkowana terapia przeciwnowotworowa (skierowana bezpośrednio na konkretne cząsteczki) ma wpływ na wzrost guza.

Technika została nazwana monitorowaniem zajęcia małych cząsteczek chemicznych i ekspresji białek przez pęcherzyki pozakomórkowe (ExoSCOPE), a jej działanie polega na poszukiwaniu we krwi pęcherzyków pozakomórkowych (EV) - maleńkich cząsteczek uwalnianych przez komórki. W tym przypadku komórki nowotworowe, które zostały zaatakowane przez lek, będą wydzielać EV ze śladami tego leku.

- Konwencjonalne procedury, takie jak obrazowanie guzów, są nie tylko drogie, ale i opóźnione. W przypadku tych metod skuteczność leczenia może być określona dopiero po tygodniach. Używając ExoSCOPE, możemy bezpośrednio zmierzyć wyniki skuteczności leku w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia. Pozwoli to znacznie skrócić czas i koszty monitorowania leczenia nowotworów - powiedział Shao Huilin, biofizyk z Singapurskiego Uniwersytetu Narodowego (NUS).

Trójwymiarowa wizualizacja komórek raka
Trójwymiarowa wizualizacja komórek raka123RF/PICSEL

EV są co najmniej sto razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa. Nie można ich zobaczyć za pomocą standardowych mikroskopów, ale używając specjalnego układu czujników obejmującego miliony złotych nanopierścieni, naukowcy byli w stanie wzmocnić sygnały leków, które wysyłały EV. System ExoSCOPE może wskazać, czy leki dotarły do celu w organizmie.

Co więcej, nowa konfiguracja jest w stanie monitorować dynamikę leków w czasie, sprawdzając, czy terapia działa, czy też napotyka na opór. Daje to specjalistom kompleksowy obraz w bardzo krótkim czasie.

ExoSCOPE

- Ta metoda wymaga jedynie niewielkiej ilości próbki krwi do analizy, a wykonanie każdego testu zajmuje mniej niż godzinę. Jest więc mniej inwazyjna, a jednocześnie bardziej informatywna. W ten sposób lekarze mogliby z większą regularnością monitorować odpowiedź pacjenta na leczenie w trakcie jego trwania i w porę wprowadzać korekty, aby dostosować leczenie w celu uzyskania lepszych wyników - dodał Huilin.

W badaniu klinicznym z udziałem 106 pacjentów z rakiem płuc technika ExoSCOPE uzyskała 95-procentowy wskaźnik dokładności podczas określania skuteczności leku, porównywalną z obecnie stosowaną metodą pomiaru guza, ale zrobiła to w znacznie krótszym czasie.

Naukowcy robią postępy w walce z nowotworami, nie tylko w opracowywaniu metod leczenia, ale także w upewnianiu się, że te metody działają, w zmniejszaniu ryzyka remisji oraz we wczesnym wykrywaniu nowotworów.

Po dwóch latach pracy nad rozwojem ExoSCOPE, zespół chce rozszerzyć jego zasięg, aby objąć więcej rodzajów nowotworów i zastosować więcej rodzajów leczenia. Technika ta mogłaby być używana za około trzy lata.

Takiej maseczki nie widzieliście! Hit© 2020 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas