Prototypowy lądownik NASA już po kolejnych testach

​"Mighty Eagle", prototypowy lądownik NASA, pomyślnie przetestował w locie komercyjne oprogramowanie sterujące i system omijania przeszkód.

"Mighty Eagle" przeszedł udane testy oprogramowania
"Mighty Eagle" przeszedł udane testy oprogramowaniamateriały prasowe

Eksperymentalny lądownik "Mighty Eagle", opracowany przez Marshall Space Flight Center (MSFC) i Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, przeszedł 20 września udane testy oprogramowania firmy Moon Express i nowego systemu omijania przeszkód, opracowanego przez MSFC. Testy trwają już od początku września i potrwają jeszcze przez cały październik.

Na podstawie specjalnej umowy, Reimbursable Space Act Agreement, prywatna firma Moon Express testuje na lądowniku NASA oprogramowanie do sterowania, kierowania i nawigacji. Sama NASA testowała zaś swój system omijania przeszkód. Opracowane przez firmę algorytmy staną się częścią oprogramowania lądownika. Firma w zamian opłaca część kosztu platformy testowej i wsparcia dostarczonego przez ośrodek NASA. Współpraca jest więc korzystna dla obu stron.

- Wykorzystując istniejące i nowe zasoby oraz wiedzę, nie tylko zbieramy nowe dane o innowacyjnym systemie omijania przeszkód, który zaprojektowaliśmy, ale w tym samym czasie pomagamy Moon Express osiągnąć ich cele i rozwijać ich program. To świetny przykład współpracy jaką NASA chce rozwijać, aby zachęcić prywatne firmy do eksplorowania naszego Układu Słonecznego - powiedział Jason Adam, menadżer lotu "Might Eagle".

Zdobyte doświadczenia i opracowane rozwiązania z projektu "Mighty Eagle" i jego konkurenta "Projektu Morpheus", NASA ma zamiar wykorzystać przy opracowaniu nowej generacji małych, inteligentnych i uniwersalnych lądowników do badań innych ciał niebieskich.

- Współpraca z Marshall Space Flight Center jest kluczowa do osiągnięcia naszego celu, jakim jest pierwsza na świecie komercyjna sonda księżycowa - powiedział współzałożyciel i dyrektor wykonawczy Moon Express Bob Richards.

W projekcie bierze udział jeszcze konsorcjum Von Braun Center for Science and Innovation, w skład którego wchodzą firmy: Science Applications International Corporation, Dynetics Corp. i Teledyne Brown Engineering Inc.

Źródło informacji (SD)

Hubert Bartkowiak

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas