Pulsar, jakiego wcześniej nie widzieliśmy

Pulsary to szybko rotujące gwiazdy neutronowe, które wokół swojej osi tak szybko, że wytwarzają impulsy świetlne. Teraz Kosmiczny Teleskop Hubble'a dostrzegł pulsar wykazujący cechy, których wcześniej nie widzieliśmy.

Wizja artystyczna pulsara RX J0806.4-4123 z ciepłym dyskiem otaczającym gwiazdę
Wizja artystyczna pulsara RX J0806.4-4123 z ciepłym dyskiem otaczającym gwiazdęmateriały prasowe

Pulsar RX J0806.4-4123 to pierwsza gwiazda neutronowa o rozszerzonej emisji wykrywana tylko w świetle podczerwonym.

- Ta konkretna gwiazda neutronowa należy do grupy siedmiu pobliskich pulsarów rentgenowskich nazywanych "Wspaniałą Siódemką", które są gorętsze niż powinny być na podstawie swojego wieku i dostępnego rezerwuaru energii - powiedziała prof. Bettina Posselt z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.

Astronomowie mają dwa potencjalne wyjaśnienia niezwykłej emisji w podczerwieni. Pierwsze sugeruje, że obserwowany dysk powstał w wyniku zrośnięcia się materii wyrzuconej przez supernową. Dysk jednocześnie wchodzi w interakcje z pulsarem, spowalniając jego rotację i podgrzewając, co tłumaczyłoby takie właściwości gwiazdy.

- Jeżeli zostanie to potwierdzone jako dysk awaryjny supernowej, może to zmienić nasze ogólne rozumienie ewolucji gwiazd neutronowych - wyjaśniła Posselt.

Druga hipoteza sugeruje, że materiał odpowiedzialny za emisję w podczerwieni pochodzi z przestrzeni międzygwiezdnej. Pulsary mają silne pola magnetyczne, które mogą przyspieszać cząstki (jak w Wielkim Zderzaczu Hadronów czy innym akceleratorze). Jeżeli pulsar porusza się szybciej od prędkości dźwięku w ośrodku międzygwiezdnym, może wstrząsać gazem i tworzyć mgławicę.

Dodatkowych odpowiedzi udzielą prawdopodobnie obserwacje przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który ma zostać uruchomiony w 2021 r.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas