Rakiety Rokot będą latać przynajmniej do 2020 r.
Niemieco-rosyjska spółka Eurockot, która oferuje miejsca na ładunki na swoich rakietach Rokot, zapowiedziała, że posiada dostęp do odpowiednio dużej ilości rosyjskich pocisków SS-19, aby oferować swoje usługi do końca tej dekady.
Mająca swoją siedzibę w niemieckiej Bremie firma Eurockot Launch Services GmbH, będąca spółką typu join venture pomiędzy niemieckim Astrium i zakładami Kruniczewa z Rosji, oferuje produkt atrakcyjny cenowo i konkurencyjny względem nowej europejskiej rakiet Vega czy rosyjsko-ukraińskiej rakiety Dniepr. Koszt wystrzelenia tej ostatniej jest podobny, jednak jej przyszłość jest niepewna.
Koszt wystrzelenia rakiety Rokot to około 30-32 mln euro. Możliwe jest jednak wysłanie ładunku w charakterze jednostki dodatkowej, co w przypadku satelity o masie 100-150 kg możliwe jest za cenę 5-6 mln euro.
Poza sprawnością działania górnego stopnia Briz-KM, który odpowiedzialny był za dwie anomalie, jakie przytrafiły się w czasie ostatnich 3 lat lotów tej rakiety, najważniejszą składową wpływającą na dalszą egzystencję spółki jest dostępność znajdujących się w dobrym stanie zmodyfikowanych pocisków międzykontynentalnych SS-19 "Stiletto". To właśnie dzięki wykorzystaniu militarnego sprzętu Eurockot jest w stanie zapewnić tak niskie ceny za wystrzelenie ładunku na orbitę okołoziemską.
W strefie zainteresowań Eurockot znajdują się tylko te pociski, które zbudowane zostały w latach 90-tych ubiegłego wieku. Około 80 sztuk spośród dostępnej grupy zostało zakwalifikowanych jako odpowiednie do komercyjnego wykorzystania. Gwarantuje to możliwość operowania firmy przynajmniej do 2020 roku.
Na tę chwilę Eurockot ma w harmonogramie zaplanowane 4 komercyjne misje wyniesienia ładunku. W trzech lotach wyniesione zostaną trzy europejskie satelity Swarm oraz dwa satelity obserwacji Ziemi o nazwie Sentinel. Ładunek do czwartego lotu na rakiecie Rokot nie został jeszcze przydzielony, jednak będzie to także satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Źródło informacji (Eurockot)
Maciej Mickiewicz