Regeneracja rdzenia kręgowego u ludzi jest tylko kwestią czasu?
Morski minóg może być kluczem do poznania tajemnicy regeneracji rdzenia kręgowego u kręgowców niższych. Czy kiedyś podobny mechanizm uda się odtworzyć także u ludzi?
W ramach eksperymentu zespół naukowców z University of Missouri wyizolował od minoga morskiego zniszczone neurony połączeń siatkowo-rdzeniowych. Następnie na komórki działano różnego rodzaju substancjami, by zainicjować ich wzrost.
Okazało się, że najlepiej działa cykliczny AMP (cAMP). Związek ten bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych jako element transdukcji sygnału, działa na neurony jak włącznik - aktywuje wzrost komórek nerwowych. Ta obserwacja jest zgodna z oczekiwaniami uczonych, bowiem cAMP jest powszechnie wykorzystywany przez komórki jako jeden z tzw. drugich przekaźników.
Niestety, cAMP nie wzmacnia działania już pobudzonych do wzrostu neuronów; inicjuje jedynie sam start procesu.
"U ssaków cAMP nasila regenerację neuronalną w obrębie OUN w środowisku, które normalnie je hamuje. cAMP znosi niektóre z inhibitorów i sprzyja przynajmniej częściowej regeneracji neuronów. Mamy nadzieję, że nasze badania na minogach przyczynią się do rozwoju terapii regeneracyjnej także dla ludzi" - powiedział Andrew McClellan, jeden z głównych autorów badań.