Rentgenowskie zorze polarne na Jowiszu

Na Jowiszu wszystko jest większe - także zorze polarne. Te występujące na największej planecie Układu Słonecznego są tworzone przez cząsteczki promieniowania rentgenowskiego.

Zorze polarne na Jowiszu są czymś naturalnym
Zorze polarne na Jowiszu są czymś naturalnymmateriały prasowe

Zespół naukowców z University College London oraz Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) zbadał atmosferę Jowisza. Okazuje się, że wiatr słoneczny wywołuje w okolicach biegunów Jowisza zorze polarne niewidoczne dla ludzkiego oka. Astronomowie odkryli, że za ich powstawanie odpowiadają gwałtowne wyładowania promieniowania X.

Zorze polarne na Jowiszu są dla nas niewidoczne, gdyż powstają z fal spoza zakresu widma widzialnego - głównie promieniowania UV oraz X.

- Istnieje ciągła walka między wiatrem słonecznym i magnetosferą Jowisza. Chcemy zrozumieć tę interakcję i wpływ, jaki wywołuje na planetę. Badając jak zmienia się zorza polarna, możemy dowiedzieć się więcej o wielu innych obiektach magnetycznych w całej galaktyce, takich jak egzoplanety, brązowe karły czy gwiazdy neutronowe - powiedział William Dunn, szef zespołu badawczego.

Wpływ burz słonecznych na atmosferę Jowisza badano na podstawie dwóch koronalnych wyrzutów mas ze Słońca z 2011 r. Astronomowie przeanalizowali, jak zachowuje się atmosfera gazowego giganta, gdy strumień energii dociera do planety. Wyniki zostały opublikowane w "Journal of Geophysical Research".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas