Słońce mało aktywne w porównaniu do podobnych gwiazd
Naukowcy porównali Słońce z innymi podobnymi gwiazdami i odkryli, że jest wyjątkowo spokojne. Czym to jest spowodowane?
Międzynarodowy zespół astronomów zbadał gwiazdy podobne do Słońca, aby porównać, jak prezentują się na jego tle. Naukowcy poszukiwali gwiazd, które znajdują się na tym samym etapie ewolucji i mają podobny wiek, temperaturę powierzchni i skład. Kluczowym parametrem była prędkość rotacji, gdyż jest powiązana z polem magnetycznym - główną siłą napędową odpowiedzialną za wahania aktywności gwiazdy.
Astronomowie wybrali 369 gwiazd, których wahania aktywności zostały zmierzone w latach 2009-2013. Różnica między fazą aktywną i nieaktywną Słońca wynosi ok. 0,07 proc. To oznacza, że w okresach mniejszej aktywności, Słońce emituje o 0,07 proc. mniej energii. W przypadku większości przebadanych gwiazd różnica aktywności była zazwyczaj 5 razy większa niż dla Słońca. Dlaczego gwiazdy, które powinny być podobne, tak wiele różni?
Prawdopodobnie istnieją jeszcze nieznane nam czynniki, które dzielą gwiazdy ciągu głównego (podobne do Słońca) na mniej i bardziej aktywne. Inną możliwością jest, że większość z obserwowanych obiektów znajduje się teraz w etapie niskiej aktywności.
- Równie dobrze można sobie wyobrazić, że przebadane gwiazdy o podobnym okresie rotacji do Słońca, przechodzą podstawowe wahania aktywności, do których jest zdolne także Słońce - powiedział dr Alexander Shapiro z Instytutu Maksa Plancka.
Na podstawie pośrednich analiz wykorzystujących pierścienie drzew i rdzenie lodowe, naukowcy uważają, że Słońce zachowuje ten sam poziom aktywności od co najmniej 9000 lat. Ale to jak "mrugnięcie okiem" w cyklu życiowym gwiazdy.