Spada liczba zgonów z powodu HIV/AIDS w Afryce
Powikłania wynikające z HIV/AIDS nie są już największym zabójcą w Afryce.
Chociaż coraz skuteczniejsza walka z wirusem HIV i AIDS budzi optymizm, najnowsze statystyki wskazują na niepokojący wzrost chorób cywilizacyjnych, podobnie jak w świecie zachodnim. Dane zostały zebrane przez organizację pozarządową African Check, która przeanalizowała statystyki WHO dotyczące przyczyn śmierci w Afryce.
W 2012 r. z powodu powikłań HIV/AIDS w Afryce zmarło ponad 1,1 mln osób. Do roku 2015 liczba ta spadła do ok. 760 tys. Wszystko dzięki podniesieniu świadomości i coraz powszechniejszej antykoncepcji w tym regionie świata.
Powikłania po HIV/AIDS nadal pozostają poważnym zagrożeniem i są drugą najczęstszą przyczyną śmierci w Afryce. Na niechlubne pierwsze miejsce awansowały infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, które co roku powoduje śmierć ponad miliona Afrykanów.
Trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Afryce jest biegunka, która tragicznie kończy się dla 643 000 osób. To i tak mniej niż w 2010 r., gdy z tego powodu umarło 725 000 Afrykanów. Na całym świecie aż 88 proc. zgonów związanych z biegunką spowodowanych jest przez wirusa, bakterie lub pasożyty dostarczone do organizmu ze skażoną wodą.
Na pozostałych miejscach znalazły się: udar mózgu (451 000 zgonów), gruźlica (456 000) i malaria (403 000).