Spektakularne zdjęcie Ziemi
Satelita GOES-17 wysłany na orbitę przez NOAA zaledwie 30 dni po uruchomieniu już wysyła zdjęcia Ziemi w zaskakująco wysokiej rozdzielczości.
GOES-17 obserwuje naszą planetę z orbity ustalonej na wysokość 35 900 km nad równikiem. Główną misją satelity jest ciągłe monitorowanie zjawisk atmosferycznych i środowiskowych zachodzących na zachodniej półkuli planety za pomocą instrumentu ABI (Advanced Baseline Imager) oraz obserwacje Słońca za pomocą wbudowanych aparatów ultrafioletowych i rentgenowskich.
ABI działa poprzez łączenie zdjęć w 16 oddzielnych pasmach światła: dwóch widzialnych, czterech bliskich podczerwieni i 10 podczerwieni. Analiza odbitego światła w każdej z tych długości fal dostarcza ważnych informacji na temat pyłu, mgły, dymu, pary wodnej, wiatru i roślinności.
Obecnie jednak 13 kanałów ABI jest w trybie offline, ponieważ system chłodzenia ABI nie uruchomił się prawidłowo po tym, jak satelita znalazł się na orbicie. Naukowcy pracują nad naprawieniem usterki. Ta jednak nie uniemożliwia GOES-17 wykonywanie spektakularnych zdjęć.
Załączone zdjęcie powstało przez połączenie danych zebranych ze wszystkich działających trzech pasm. Ziemia widziana w ten sposób przez satelitę jest zbliżona do tego, co możemy dostrzec gołym okiem (pomijając ostrość).
Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można obejrzeć tutaj.