Stworzono pierwsze na świecie "serce-cyborga"

​Izraelscy naukowcy dokonali kolejnego przełomu w dziedzinie kardiologii. Udało się im wypełnić przestrzenie uszkodzonego serca komponentami elektronicznymi, otrzymując tym samym pierwsze na świecie "serce-cyborga".

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Tel Awiwie pod kierownictwem prof. Tala Dvira po raz pierwszy połączył żywą tkankę serca z komponentami elektronicznymi, aby zastąpić uszkodzony fragment narządu i podtrzymać jego działanie. Bioniczny plaster w przyszłości może znaleźć zastosowane w leczeniu uszkodzonego fragmentu serca u pacjentów po chorobie niedokrwiennej serca lub zawale tego narządu.

Innowacyjny bioniczny opatrunek jest zbudowany ze sztucznej tkanki, ale działa jak normalna tkanka serca, kurcząc się i rozkurczając wraz z tym organem. Dzięki zastosowaniu elementów elektronicznych, lekarz może stale monitorować zdrowie pacjenta i odpowiednio wcześniej podjąć działanie. Bioniczny plaster może uwalniać leki łagodzące stan zapalny, uzupełniające niedobór tlenu i przyspieszające regenerację tkanek.

Innowacyjna technika opracowana przez izraelskich naukowców w przyszłości może doprowadzić do rozwinięcia spersonalizowanej medycyny, w której każda terapia będzie opracowana ściśle dla konkretnego pacjenta.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas