Suplementy diety zwiększają ryzyko wystąpienia raka jąder

​Najnowsze wyniki badań wskazują, że suplementy diety używane przez kulturystów do budowy masy mięśniowej zwiększają ryzyko wystąpienia raka jąder. Mężczyźni, którzy zażywają substancje takie jak kreatyna czy androstendion, zwłaszcza przed 25. rokiem życia, są bardziej narażeni na problemy onkologiczne.

Suplementy diety stosowane przez kulturystów mogą być szkodliwe
Suplementy diety stosowane przez kulturystów mogą być szkodliwe123RF/PICSEL

Rynek suplementów diety dla sportowców jest warty miliardy dolarów. Nic dziwnego, że zawodowcy tak często po nie sięgają. Niestety, wpływ substancji zwiększających przyrost masy mięśniowej na organizm, regularnie stosowanych przez kulturystów, nie został do tej pory należycie przebadany. Teraz przyjrzał mu się zespół uczonych pod kierownictwem Tongzhanga Zhenga, a wyniki opisał w "British Journal of Cancer". Osoby, które używają zwłaszcza w młodym wieku dużych ilości suplementów diety, są bardziej narażone na zachorowanie na raka jądra.

- Obserwowany związek był silny. Osoby, które w młodym wieku stosują suplementy, są bardziej narażone na wystąpienia raka jąder. Ryzyko jest większe u osób, które przyjmowały różne środki jednocześnie - powiedział Zheng, który przeprowadził badania na Yale University.

Częstość występowania raka jąder wzrosła z 3,7 przypadków na 100 tys. w 1975 r. do 5,6 przypadków na 100 tys. w 2011 r. Naukowcy nie są pewni dlaczego.

- Rak jądra to bardzo tajemniczy nowotwór. Żaden z czynników, które podejrzewaliśmy, nie wyjaśnia jednoznacznie jego wzrostu - powiedział Zheng.

Wyniki uzyskane w eksperymentach przeprowadzonych przez zespół Zhenga są pierwszymi na świecie, które łączą suplementy diety z rozwojem raka jąder. W badaniach wzięło udział 900 mężczyzn, z których u 356 zdiagnozowana raka jąder, a 513 było całkowicie zdrowych. Pacjenci wypełniali ankiety, w których odpowiadali na pytania dotyczące stosowania suplementów diety, a także wielu innych możliwych czynników stymulujących chorobę, takich jak palenie papierosów, picie alkoholu, nawyki żywieniowe, uraz pachwiny czy obciążenia genetyczne.

Okazało się, że mężczyźni zażywający suplementy diety mieli 1,65 razy (o 65 proc.) wyższe ryzyko wystąpienia raka jąder w porównaniu do osób, które tego typu substancji nigdy nie brały. Ryzyko wzrasta do 2,77 razy (o 177 proc.) u mężczyzn, którzy zażywają więcej niż jeden rodzaj suplementu jednocześnie. U osób zażywających suplementy co najmniej przez 3 lata, ryzyko wzrasta o 2,56 razy, a u osób stosujących je poniżej 25. roku życia 2,21 razy. Są to duże, istotne ze statystycznego punktu widzenia różnice, takie, których nie można zignorować.

Naukowcy już planują kolejne badania, zakrojone na znacznie szerszą skalę. Być może wreszcie uda się odpowiedzieć na pytanie, co naprawdę wywołuje raka jąder u mężczyzn.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas