Szczepionka na dengę o 100-procentowej skuteczności
Jedna ze szczepionek na dengę (choroba tropikalna), którą przetestowano klinicznie, cechuje się 100-procentową skutecznością. Czy to oznacza, że wreszcie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym groźnym wirusem?
Szczepionka została opracowana przez National Institutes of Health, a testy kliniczne przeprowadzono przez uczonych z Johns Hopkins University. Dzięki niej, już wkrótce denga może stać się przeszłością.
Obecnie wirus denga co roku atakuje blisko 400 mln osób w ponad 120 krajach na całym świecie. U większości choroba przebiega bezobjawowo, ale u 2 mln wywołuje gorączkę krwotoczną, która może skończyć się śmiercią. Statystycznie, z powodu dengi co roku umiera ponad 25 tys. osób.
Innowacyjna szczepionka Dengvaxia stworzona przez francuską firmę Sanofi została dopuszczona do użytku w Meksyku, Brazylii i na Filipinach. Testy wykazały, że zaledwie jedna dawka szczepionki zapewniała ochronę pacjentom przez cały rok. Nawet po dwóch latach od szczepienia, dzieci poniżej 9. roku życia szybciej przechodzą rekonwalescencję od tych, którym podano placebo. Oznacza to, że szczepionka Dengvaxia jest skuteczna i może zostać wykorzystana w 3. fazie badań klinicznych.
- Wiedząc to, co wiemy o nowej szczepionce, jesteśmy przekonani, że będzie ona działać. Musimy być tego stuprocentowo pewni. Jeżeli nie będziemy, możemy zrobić więcej szkody, niż pożytku - powiedziała Anna P. Durbin, szefowa zespołu badawczego.
Denga może wywoływać wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wysypkę, bóle oczu, stawów, mięśni i kości. Odkryto, że za rozprzestrzenianie się dengi na świecie odpowiadają cztery różne szczepy. Stuprocentowo skuteczna szczepionka musi zapobiegać wszystkim czterem. Od dawna wiadomo bowiem, że stan osób zakażonych jednym szczepem wirusa może się pogorszyć, gdy mają oni kontakt z innym chorym lub innym szczepem.
Jedna z obiecujących szczepionek oznaczona jako TV003 jest skuteczna w zapobieganiu wirusów denga 1, 3 i 4, ale w przypadku wirusa denga 2 nie indukowała wystarczająco silnej odpowiedzi immunologicznej. Co ciekawe, opracowanie skutecznej szczepionki na dengę może okazać się kluczowe także w kontekście ostatecznego pokonania wirusa Zika.