Szkło 200 razy twardsze niż normalnie dzięki muszli skorupiaków
Już w niedalekiej przyszłości upuszczona szklanka wcale nie będzie musiała się rozbić. Kanadyjscy naukowcy stworzyli wyjątkowo twarde szkło, które prędzej się zdeformuje, niż rozbije.
Zespół badawczy z Uniwersytetu McGill w Montrealu opracował nowy proces technologiczny, który ekstremalnie zwiększa wytrzymałość szkła. A wszystko dzięki podejrzeniu przyrody i obserwacjom mięczaków.
Muszle mięczaków swoją wytrzymałość zawdzięczają masie perłowej, której zewnętrzna powierzchnia, zbudowana z węglanu wapnia, jest bardzo krucha. Uczeni pod kierownictwem Francois Barthelat badali wewnętrzną strukturę masy perłowej, którą tworzy bardzo dużo mikroskopijnych segmentów. Są one połączone podobnie jak puzzle lub klocki Lego - granice między poszczególnymi elementami nie są proste, a faliste.
Wykorzystując lasery do wykonywania falistych mikropęknięć, naukowcy odtworzyli strukturę muszli mięczaka, ale z tysięcy drobnych szkiełek. W tak stworzonym szkle, mikropęknięcia pochłaniały energię, co powstrzymywało materiał przed pęknięciem. Wykonana w ten sposób tafla szkła jest aż 200 razy twardsza od normalnego materiału.
Naukowcy teraz chcą powtórzyć eksperyment, ale na większych powierzchniach szkła.