Terapie zwalczające nowotwory są w naszym zasięgu

Obecnie w krajach Unii Europejskiej notuje się niemal 2,5 mln nowych zachorowań . Bezpośrednie i pośrednie koszty opieki zdrowotnej związanej z nowotworami pochłaniają natomiast ponad 200 mld euro. Istnieją już jednak terapie, które niosą nadzieję na zmianę takiego stanu rzeczy. Dzięki immunoonkologii możliwe jest nie tylko znaczne wydłużenie czasu przeżycia pacjentów, ale też poprawa jego jakości.

Co roku w Europie pojawia się 2,45 mln nowych przypadków nowotworów
Co roku w Europie pojawia się 2,45 mln nowych przypadków nowotworów123RF/PICSEL

Przez dziesięciolecia podstawę terapii nowotworów stanowiły leczenie chirurgiczne, chemioterapia i radioterapia. Dzięki nowoczesnym metodom, takim jak immunoonkologia, rak nie jest wyrokiem, a zwalczanie tej choroby leży w naszym zasięgu. - Poprzez pobudzanie układu odpornościowego do walki z komórkami nowotworowymi i oszczędzenie tych zdrowych immunoonkologia niesie nadzieję na skuteczne leczenie, poprawę jakości życia pacjentów oraz obniżenie całkowitych kosztów społecznych i systemowych choroby, na razie w przypadkach zaawansowanych. W najbliższym czasie może stać się jedną z głównych metod stosowanych w leczeniu nowotworów - powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.

Pierwsza terapia immunoonkologiczna jest już dostępna dla polskich pacjentów - program lekowy z jej zastosowaniem realizuje 17 ośrodków w naszym kraju. Obejmuje on chorych na zaawansowanego czerniaka, w drugiej linii leczenia, czyli po niepowodzeniu wcześniejszej terapii.

Kwestie dostępności i rozwoju terapii immunoonkologicznych stały się także przedmiotem prac na szczeblu unijnym. Kilkanaście tygodni temu odbyło się w Brukseli sympozjum, zorganizowane przez Europejską Grupę Ekspertów ds. immunoonkologii przy udziale europosłów. Nasz kraj na sympozjum reprezentował Szymon Chrostowski.

- Zaproponowana strategia zwiększenia dostępu do immunoonokologii w Europie zakłada ścisłą współpracę organizacji pacjenckich z ekspertami i decydentami w celu wdrożenia przepisów ułatwiających dostęp do leczenia - powiedział Szymon Chrostowski.

Efektem spotkania jest wyznaczenie 5 priorytetowych obszarów wspólnych działań:

1.    Lepsze zrozumienie unikatowych cech immunoonkologii2.    Określenie priorytetów dla pacjentów3.    Elastyczne procedury rejestracyjne4.    Większa motywacja do badań5.    Kompleksowe  finansowanie innowacyjnych metod leczenia nowotworów

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas