Thoth Technology patentuje kosmiczną windę

Kanadyjska firma Thoth Technology opatentowała swoją wizję kosmicznej windy – potężnej konstrukcji, która ułatwi loty na orbitę okołoziemską.

Wizualizacja rozwiązania Thoth Technology
Wizualizacja rozwiązania Thoth Technologymateriały prasowe

Naukowcy wciąż szukają alternatywy dla rakiet kosmicznych. Dla rozwiązania niezwykle kosztownego, ryzykownego i obarczonego wieloma ograniczeniami. Jedną z koncepcji jest kosmiczna widna - potężna struktura, której podstawa znajduje się na Ziemi, a szczyt wysoko ponad nią.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można by wynosić w przestrzeń ładunki i ludzi tanio, szybko i znacznie częściej niż obecnie. Bez konieczności budowania wciąż nowych pojazdów i marnowania ogromnych ilości paliwa. Nietrudno sobie jednak wyobrazić, jak dużym wyzwaniem byłaby budowa takiej windy.

Kanadyjczycy z Thoth Technology wiedzą, jak tego dokonać. Mało tego, opatentowali nawet własne rozwiązanie i przekonują, że obecnie dostępne technologie umożliwiają skonstruowanie tej niecodziennej windy.

Plan zakłada, że miałaby ona wysokość 20 km, a starty i lądowania pojazdów odbywałyby się z platformy umieszczonej na szczycie. "To wystarczy, by zaoszczędzić ponad 30 proc. paliwa, wyeliminować najtrudniejszy i najbardziej wymagający etap lotu" - czytamy na łamach serwisu Phys.org.

Patent zakłada, że winda może być skalowana "nawet do wysokości 200 km, ale to jest trochę tak, jakby powiedzieć, że saldo naszego konta w banku może być skalowane do miliarda dolarów. Z technicznego punktu widzenia to prawda, ale realizacja może okazać się bardzo trudna".

Wizualizacja rozwiązania Thoth Technology
Wizualizacja rozwiązania Thoth Technologymateriały prasowe

Eric Mack z CNET opisał rozwiązanie Thoth Technology słowami: "Technicznie rzecz biorąc, loty w kosmos nie stały się łatwiejsze w ciągu ostatnich 50 lat. Wciąż wymagają ogromnych rakiet, które muszą przezwyciężyć grawitację i wynieść ładunek na orbitę". Start z wysokości 20 km mógłby to ułatwić. Wiadomo bowiem, że oznaczałby mniejszą walkę z grawitacją i oporem powietrza.

Winda zaprojektowana przez Kanadyjczyków ma przed nami wiele tajemnic. Wiadomo jedynie, że składałaby się z kevlarowych rur wypełnionych helem. Dzięki temu byłaby lżejsza, a gaz utrzymałby ją w pionie.

Winda posłużyłaby do wynoszenia w przestrzeń ładunków, astronautów i oczywiście turystów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas