To dzięki płytom tektonicznym na Ziemi występuje życie?
Naukowcy są bliżej rozwiązania zagadki zachowania płyt tektonicznych. Wszystko dzięki nowo opracowanemu modelowi matematycznemu.
Twórcami nowego modelu jest David Bercovici z Uniwersytetu Yale i Yanick Ricard z Uniwersytetu w Lyonie. Są oni w stanie wyjaśnić przyczyny istnienia płyt tektonicznych oraz sposobów ich obecnego zachowania.
Naukowcy przekonują, że młoda Ziemia była pokryta gorącym, papkowatym materiałem. Gdy zaczął on stygnąć, niektóre regiony robiły to szybciej, inne wolniej. Te, które stygły wolniej zaczęły naturalnie opadać. Gdy materiał skalny opadał, powierzchnia robiła się nieco zdeformowana.
Wszelkie deformacje osłabiają z kolei skały i tworzą mniejsze okruchy. W skali całej planety, oznacza to, że nieregularną powierzchnię, z mniej i bardziej zagrożonymi trzęsieniami ziemi ruchami.
Symulacje Bercoviciego i Ricarda twierdzą, że to właśnie dlatego płyty tektoniczne nie występują na innych planetach. Wszystko możliwe, że także z tego powodu na sąsiednich planetach Układu Słonecznego nie ma form życia.