Udane lądowanie InSight

26 listopada lądownik InSight z sukcesem osiadł na powierzchni Marsa. Rozpoczyna się nowa misja badawcza, w której udział bierze także Polska.

Grafika prezentująca etap lądowania InSight na spadochronie
Grafika prezentująca etap lądowania InSight na spadochronieNASA

Do startu marsjańskiej misji Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) doszło 5 maja 2018 o godzinie 13:05 CEST z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Lot rakiety Altas V przebiegł prawidłowo i InSight został umieszczony na prawidłowej orbicie wstępnej. O 14:23 CEST rozpoczęło się drugie, 6 minutowe odpalenie stopnia Centaur, które wyniosło sondę na trajektorię międzyplanetarną.

Przez kolejne miesiące InSight przemieszczał się w przestrzeni, zbliżając do Czerwonej Planety. Ten etap misji przebiegł bez problemów. Wreszcie, 26 listopada 2018, InSight wszedł w atmosferę Marsa. W czasie krótszym niż siedem minut lądownik InSight spowolnił z blisko 20 tysięcy kilometrów na godzinę do zera. Lądowanie nastąpiło o 20:47 CET, a o 20:54 CET pierwszy sygnał potwierdzający udane lądowanie dotarł do Ziemi.

Podczas procesu lądowania telemetria była przekazywana również przez pierwsze dwa międzyplanetarne CubeSaty, MarCO-A i MarCO-B, które zostały wystrzelone wraz z sondą marsjańską.

Pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa wykonane przez sondę InSightNASA

Zaledwie kilka minut później InSight przesłał pierwsze zdjęcie miejsca lądowania. Na zdjęciu widać dużo pyłu na osłonie, która później zostanie odrzucona. Rolą tej osłony jest ochrona optyki przed pyłem, który się wzbije w trakcie lądowania.

InSight wylądował na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, który od 2012 roku bada łazik MSL Curiosity.

Elementy urządzenia HP3 wykonane przez firmę Astronikamateriały prasowe

W misji obecny jest również silny polski akcent. Warszawska firma Astronika ze wsparciem Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK) przygotowała element eksperymentu HP3, który będzie sukcesywnie wbijał się w powierzchnie Marsa. Będzie to pierwsze w historii takie badanie prowadzone pod powierzchnią Marsa.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas