Wczesna Ziemia była "wodnym światem"

Oceany zajmują dziś ponad 70 proc. powierzchni Ziemi, ale 3 mld lat temu cała planeta mogła być pokryta wodą.

Kiedyś cała Ziemia była pokryta oceanami
Kiedyś cała Ziemia była pokryta oceanami123RF/PICSEL

Aby zbadać, jak wyglądała Ziemia miliardy lat temu, naukowcy zwrócili się do pośrednich metod analizy z australijskich kratonów (Pilbara). Dzisiaj region znajduje się 100 km pod powierzchnią ziemi, ale 3,2 mld lat temu był pod wodą. W tym "wodnym świecie" istniały również otwory hydrotermalne, w których woda morska bulgotała w dnie oceanu.

- W pobliżu nie ma próbek pradawnej wody oceanicznej, ale mamy skały, które wchodziły w interakcje z tą wodą morską - powiedział Benjamin Johnson z Uniwersytetu Stanowego Iowa, główny autor badań.

Naukowcy zebrali ponad 100 próbek skał i znaleźli w nich coś szczególnego: nieco większą ilość tlenu-16, jednego z izotopów popularnego pierwiastka. Tlen-16 zawiera 8 protonów i 8 neutronów. Ok. 0,2 proc. ziemskiego tlenu ma 10 neutronów i jest znane pod nazwą tlenu-18.

Próbki z Australii pokazują, że starożytna woda z tego regionu zawierała więcej tlenu-18 niż obecnie. Kontynenty skutecznie zatrzymują tlen-18, więc wywnioskowano, że w przeszłości musiało ich nie być. Okazuje się, że 3,24 mld lat temu w miejscu zajmowanym dzisiaj przez Australię nie było ani fragmentu lądu.

Niestety, nie wiadomo, kiedy dokładnie kontynenty zaczęły wynurzać się z oceanów. Konieczne jest zbadanie młodszych formacji skalnych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas