Wirus wywołujący mononukleozę powoduje liczne choroby w organizmie

Coraz więcej badań sugeruje, że wirusowe DNA może przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób na długo po przebyciu infekcji.

Komórki zawierające EBV
Komórki zawierające EBVmateriały prasowe

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców ze Szpitala Dziecięcego w Cincinnati pokazują, że ekspozycja na kontakt z wirusem Epsteina-Barra (EBV) wywołującym mononukleozę, zwiększa ryzyko zachorowania na siedem innych chorób autoimmunologicznych u osób, u których występuje pewien konkretny wariant genu. Choroby, o których mowa to: toczeń, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelit, celiakia i cukrzyca typu 1.

EBV to niezwykle powszechny wirus. Choroby autoimmunologiczne pojawiają się w odpowiedzi na konkretną kombinację czynników genetycznych i środowiskowych. Okazuje się, że jest to pochodna materiału genetycznego wirusa Epsteina-Barra, który jest wprowadzany do ludzkich komórek. Materiał ten może wpływać na transkrypcję naszych genów.

Białko produkowane przez EBV o nazwie ENBA2 wydaje się konsekwentnie przyłączać do ludzkiego DNA w pobliżu sekwencji odpowiadającej za rozwój tocznia. Podobnie jest z innymi wymienionymi chorobami autoimmunologicznymi. Białka EBV są czymś na kształt "wyzwalaczy" genetycznych mutacji odpowiadających za rozwój choroby.

Naukowcy mają nadzieję, że nowe odkrycia pomogą walczyć z niebezpiecznymi chorobami autoimmunologicznymi. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas