Wirusowe zapalenie wątroby typu B wreszcie pokonane
Naukowcy znaleźli sposób na pokonanie wirusowego zapalenia wątroby typu B. Może być to model do leczenia innych groźnych wirusów, takich jak HIV czy opryszczka.
Zespół naukowców z Walter and Eliza Hall Institute w Melbourne użył kombinacji leku antynowotworowego o nazwie birinapant i leku przeciwwirusowego entekawir w celu całkowitej eliminacji wirusowego zapalenia wątroby typu B. Kombinację leków odkryto dopiero po setkach testów w modelach przedklinicznych. Badania pod kierownictwem Marca Pellegriniego trwały od grudnia 2014 r.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to poważna choroba wywołana zakażeniem HBV, wirusem występującym u człekokształtnych. Choroba nadal wywołuje epidemie w Azji i Afryce. Szacuje się, że ok. 1/3 ludzkości została zainfekowana wirusem zapalenia wątroby B, z czego 350 mln to przewlekli nosiciele. Wirus przenoszony jest przez kontakt z zakażoną krwią i płynami ustrojowymi. Powoduje on przewlekłe infekcje wątroby, co może skończyć się zagrażającą życiu marskością wątroby lub rakiem tego organu.
Mimo iż medycyna już od 1982 r. stosuje szczepionki przeciwko WZW typu B, niewiele może zrobić dla osób chorych. To dlatego, ze wirus przejmuje naturalny system obronny wątroby. W przypadku każdego drobniejszego zapalenia wątroby, organ ten włącza sygnał, który nakazuje eliminację uszkodzonych komórek, w celu ograniczenia dalszej infekcji. Ubytek hepatocytów jest stosunkowo szybko regenerowany. Wirus zapalenia wątroby typu B niszczy komórkowy przełącznik, przez co zainfekowane komórki nie są eliminowane. Birinapant przywraca naturalny system obronny wątroby.
- Birinapant uaktywnia wyłączony przez wirus zapalenia wątroby typu B przełącznik i powoduje śmierć komórek zakażonych - powiedział Pellegrini.
Co ciekawe, birinapant użyty w połączeniu z entekawirem radzi sobie z zakażeniem dwa razy szybciej. Z taką kombinacją leków wirus nie jest sobie w stanie poradzić i błyskawicznie zostaje wyplewiony z organizmu.
To przełomowe odkrycie, które w przyszłości może doprowadzić do opracowania skutecznych leków na inne niebezpieczne wirusy, takie jak HIV, opryszczka, denga, a nawet niektóre zakażenia bakteryjne, choćby gruźlicę.