Wydłużono żywotność nicieni aż pięć razy. Teraz kolej na ludzi?

Naukowcy znaleźli mechanizm, który wydłuża żywotność nicieni o 500 procent! Wystarczy zaledwie kilka zmian genetycznych, by żył on aż 5 razy dłużej.

Nicienie mogą żyć aż 5 razy dłużej - a ludzie też?
Nicienie mogą żyć aż 5 razy dłużej - a ludzie też?123RF/PICSEL

Nicienie Caenorhabditis elegans od dawna są stosowane jako zwierzęta modelowe. W porównaniu ze ssakami, nicienie żyją tylko 2-3 tygodnie, co czyni je idealnymi zwierzętami do badania genów i szlaków metabolicznych występujących również u ludzi.

W przeszłości wykazano, że zmiana szlaku sygnalizacji insulinowej (IIS) powoduje wydłużenie ich życia o 100 proc., podczas gdy zmiany w tzw. szlaku TOR powodują 30-procentowy wzrost żywotności. W najnowszym badaniu zmieniono obie ścieżki, dzięki czemu osiągnięto spektakularne rezultaty.

- Synergiczne rozszerzenie jest naprawdę spektakularne. W tym przypadku, jeden plus jeden nie równa się dwa, a pięć - powiedział biolog Jarod Rollins z MDI Biological Laboratory.

Odkrycia te pokazują, że starzenie się nie jest wynikiem działania jednego pojedynczego genu lub szlaku, a raczej szeregu interakcji występujących przez długi okres. To by wyjaśniało, dlaczego nie znaleziono żadnego pojedynczego genu ani szlaku komórkowego, który zapewniłby dłuższe życie dla nicieni lub jakichkolwiek innych zwierząt.

.
.123RF/PICSEL

Wprowadzenie poprawek do szlaków IIS i TOR doprowadziło do indukcji mitochondrialnej reakcji stresowej, promującej długowieczność. To, czy ten mechanizm okaże się użyteczny u ludzi, dopiero się okaże. Jego znajomość z pewnością otwiera nowe możliwości badań.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas