Zaćmienie Słońca w Polsce - wszystko, co trzeba wiedzieć
Dziś nad Polską będziemy mogli zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca. W jakich godzinach można spodziewać się zaćmienia? Czego potrzebujemy, aby zobaczyć to zjawisko? Na co uważać podczas częściowego zaćmienia Słońca? Odpowiadamy na te pytania.
Częściowe zaćmienie Słońca, które będzie można obserwować w naszym kraju w czwartek, będzie pierwszym tego typu zjawisko od sześciu lat. Jeśli warunki pogodowe dopiszą, zainteresowani obejrzą je na obszarze całego kraju. Zaćmienie Słońca powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Częściowe zaćmienie Słońca będzie można obserwować w większości Europy i Azji.
Zaćmienie Słońca - kiedy można je obejrzeć w Polsce?
Zjawisko rozpocznie się około 11:38 na północnym-zachodzie kraju, a skończy tuż przed 14:00 na południowym wschodzie. Maksimum - w zależności od regionu - przypadnie między godziną 12:45 a 13:00.
Największa faza będzie widoczna w północnej Polsce (np. w Gdańsku). Z kolei w południowej części Polski część Słońca zakryta przez Księżyc będzie najmniejsza, (np. w Krakowie).
Niestety, zaćmienie nie będzie w Europie widowiskiem tak spektakularnym, jakbyśmy chcieli. Księżyc zasłoni około jednej czwartej tarczy Słońca - "gołe oko" raczej nie wystarczy do obserwacji, zatem aby dostrzec zmiany, będziemy potrzebowali dodatkowych rozwiązań.
Jak oglądać zaćmienie Słońca?
Konieczne jest osłabienie światła, ponieważ tylko fragment tarczy słonecznej pozostaje "zakryty", zatem blask nadal skutecznie utrudnia widoczność. Jak to zrobić? Metoda typowo domowa to skorzystanie z zadymionej szybki lub płyty CD. Lepszym pomysłem będzie zakup specjalnych okularów do obserwacji zaćmień (najtańsze kosztują około 10 złotych). Bardziej kosztowne rozwiązanie to rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu np. na białą kartkę.
Naukowcy przestrzegają, aby nie przesadzać z długością wpatrywania się w Słońce, a także aby pod żadnym pozorem nie korzystać bezpośrednio z lornetek, lunet lub innych urządzeń - to może uszkodzić wzrok.
Mieszkańcy Kanady, Rosji i Grenlandii będą mogli oglądać jeszcze bardziej niezwykłe zjawisko, czyli pierścieniowe zaćmienie Słońca. Objawia się ono "pierścieniem ognia", który powstaje, gdy Księżyc całkowicie przesłoni tarczę słoneczną.
Kiedy będzie następne zaćmienie?
Kolejne częściowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie można oglądać 25 października 2022 r. Co ciekawe, w naszym kraju ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku (w okolicach Suwałk). Następne zaćmienie całkowite będzie widoczne dopiero w 2075 roku.
Mapa przedstawiająca częściowe zaćmienie Słońca w Polsce: