Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko ślepoty?
Naukowcy znaleźli związek między zanieczyszczeniem powietrza a zwiększonym ryzykiem rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). To postępujące schorzenie prowadzi do poważnych zaburzeń widzenia, które są nieodwracalne. Może także prowadzić do ślepoty.
Istnieją znane czynniki ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju AMD, takie jak podeszły wiek, wysokie ciśnienie krwi i nadwaga, a także predyspozycje genetyczne. Dokładna przyczyna AMD nie została jeszcze w pełni wyjaśniona. Wiele pracy włożono w zrozumienie genetycznych przyczyn choroby oraz tego, czy terapie z wykorzystaniem komórek macierzystych mogą odwrócić proces degeneracji plamki żółtej, ale same mechanizmy schorzenia pozostają nieznane.
Zanieczyszczenie powietrza, które już teraz stanowi poważny problem zdrowotny w dużych miastach na całym świecie, zostało powiązane z 8-proc. wzrostem ryzyka rozwoju AMD.
- Zidentyfikowaliśmy kolejne zagrożenie dla zdrowia związane z zanieczyszczeniem powietrza, co wzmacnia dowody na to, że poprawa jakości powietrza, którym oddychamy powinna być priorytetem w kwestii zdrowia publicznego. Nasze ustalenia sugerują, że mieszkanie na obszarze z zanieczyszczonym powietrzem, szczególnie z pyłem zawieszonym lub cząstkami związanymi ze spalaniem, które pochodzą z ruchu drogowego, może przyczyniać się do rozwoju chorób oczu - powiedział prof. Paul Foster z University College London.Autorzy badania przekrojowego przyjrzeli się danym 115 954 uczestników z UK Biobank (UKBB), którzy byli w wieku od 40 do 69 lat i nie mieli wad wzroku na początku badania w 2006 r.Wykorzystując obrazowanie siatkówki (nieinwazyjna optyczna koherentna tomografia), badacze ocenili wszelkie zmiany strukturalne (ilość receptorów światła i grubość) siatkówki - części oka zaangażowanej w progresję AMD - u 52 602 osób z pierwotnej grupy, która dysponowała kompletnym zestawem danych dostępne w 2009 i 2012 r. Ponadto, wykorzystując dane zebrane z jednostki Small Area Health Statistics Unit, będącej częścią projektu BioSHaRE-EU Environmental Determinants of Health, badacze obliczyli średnie roczne zanieczyszczenie powietrza w miejscu zamieszkania uczestników. Przyjrzano się dwóm kluczowym zanieczyszczeniom: dwutlenkowi azotu (NO2) i tlenkom azotu (NOx), określanym jako drobny pył zawieszony (PM2,5).
Z całkowitej liczby uczestników badania, u 1286 zdiagnozowano AMD. Spośród 52 602 uczestników, którzy przeszli ocenę wzroku w okresie badania, u 75 proc., u których postawiono kliniczną diagnozę AMD, pod koniec badania stwierdzono również zmiany strukturalne w oku związane z AMD, które zostały wykryte w badaniach obrazowych siatkówki. Spośród uczestników, którzy nie mieli klinicznej diagnozy AMD, 12 proc. miało zmiany strukturalne związane z tym schorzeniem. Wykluczając dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak styl życia i choroby współistniejące, naukowcy odkryli, że osoby, które żyły w miejscu mocno zanieczyszczonym pyłem PM2,5 byli o 8 proc. bardziej narażeni na wystąpienie AMD.Naukowcy zauważają, że było to badanie obserwacyjne, które nie szuka przyczyny, więc należy wykonać więcej pracy, aby zrozumieć potencjalny związek między zanieczyszczeniem powietrza a AMD.