Zażywanie probiotyków może być szkodliwe

U osób przyjmujących probiotyki mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak bóle żołądka, wzdęcia, gazy, a nawet mgłą mózgową. To wszystko dlatego, że nadmiar probiotyków powoduje, że "dobre" bakterie rozszerzają swoje terytorium i kolonizują nie tylko okrężnicę, ale także jelito cienkie i żołądek.

Zażywanie probiotyków nie zawsze ma sens
Zażywanie probiotyków nie zawsze ma sens123RF/PICSEL

Dr Satish Rao został zainspirowany do przeprowadzenia badań przez pacjenta, który zaledwie w ciągu kilku minut po spożyciu posiłku doznał silnego wzdęcia i mgły mózgowej. "Stało się to na naszych oczach", relacjonował Rao.

Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, Rao odkrył, że pacjent ma bardzo wysoki poziom kwasu D-mlekowego we krwi i moczu. Było to wynikiem regularnego zażywania probiotyków i spożywania dużych ilości jogurtu.

Kwas D-mlekowy jest czasowo toksyczny dla komórek mózgu i może wpływać na zdolność prawidłowego myślenia. Jest produkowany podczas fermentacji bakterii probiotycznych w naszych wnętrznościach.

Druga strona probiotyków

Zespół Rao postanowił ocenić 30 pacjentów przyjmujących probiotyki. Wszyscy cierpieli na wzdęcia, podczas gdy u 22 wystąpiły problemy poznawcze, takie jak trudności z koncentracją. Niektórzy musieli zrezygnować z pracy ze względu ma mgłę mózgową. Naukowcy odkryli, że ma to związek z dużymi koloniami bakterii probiotycznych rozmnażających się w jelitach, a także anormalnymi poziomami kwasu D-mlekowego.

- Teraz wiemy, że bakterie probiotyczne mają wyjątkową zdolność rozkładania cukru i wytwarzania kwasu D-mlekowego. Jeżeli przypadkowo skolonizujesz swoje jelita bakteriami probiotycznymi, może doprowadzić to do potencjalnie rozwijającej się kwasicy mleczanowej i mgły mózgowej - powiedział Rao.

Nie zawsze trzeba

Pacjenci biorący udział w badaniu byli leczeni antybiotykami i zaprzestali przyjmowania probiotyków, co poskutkowało cofnięciem się objawów choroby.

Wiele osób zażywa probiotyki nawet wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby. To błąd z medycznego punktu widzenia, który może skutkować problemami zdrowotnymi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas