Alkohol uszkadza DNA - to pewne

Już parę lat temu badacze z Meksyku donosili, że udało im się potwierdzić, iż alkohol może uszkadzać ludzkie DNA, co z kolei może prowadzić do powstania raka. A teraz naukowcom z Wielkiej Brytanii udało się znaleźć dokładny mechanizm, jaki za tym stoi.

Już parę lat temu , co z kolei może prowadzić do powstania raka. A teraz naukowcom z Wielkiej Brytanii udało się znaleźć dokładny mechanizm, jaki za tym stoi.

W badaniach przeprowadzonych na myszach (którym po prostu podawano alkohol, a następnie badano ich materiał genetyczny) grupa badaczy z Uniwersytetu Cambridge dowiodła po raz kolejny, że alkohol uszkadza DNA w komórkach macierzystych odpowiadających za produkcję krwi, a okazuje się, że dokonuje on tego z pomocą aldehydu octowego (etanalu) - jednego z produktów metabolizmu alkoholu.

Normalnie nasz organizm radzi sobie z tym związkiem, jednak gdy alkoholu spożyjemy zbyt wiele, powstanie też zbyt wiele aldehydu octowego, by poradził z nim sobie enzym zwany dehydrogenazą acetaldehydową (ALDH), który przekształca etanal w dość niegroźny już octan (który nasz organizm potrafi spalać).  Niezmetabolizowany aldehyd octowy odkłada się w komórkach prowadząc do pęknięć, zmian i przesunięć w łańcuchach kwasu deoksyrybonukleinowego.

Jest to pierwsze badanie, które bezpośrednio potwierdza negatywny wpływ tego związku na DNA w żywym organizmie. A pokazuje ono, że wpływ alkoholu jest bardzo groźny, bo komórki macierzyste produkujące krew mogą łatwo rozsiewać swoje genetyczne uszkodzenia po całym organizmie.

Źródło: , Zdj.: CC0

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas