Astronauci zjedli rzodkiewki wyhodowane przez siebie w kosmicznym domu [FILM]

Niedawno informowaliśmy Was, że na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci wyhodowali rzodkiewki i niebawem trafią one do badań na Ziemi. W międzyczasie zjedli kilka, by przekonać się, jak smakują.

Astronauci zjedli rzodkiewki wyhodowane przez siebie w kosmicznym domu [FILM]
Astronauci zjedli rzodkiewki wyhodowane przez siebie w kosmicznym domu [FILM]Geekweek

Przypomnijmy, że na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się orbitalny ogródek, w którym astronauci od kilku lat eksperymentują z uprawą najróżniejszych warzyw i owoców. Nie jest to proste zadanie, ponieważ panują tam warunki mikrograwitacji, zatem procesy fizyczne i chemiczne przebiegają tam nieco inaczej, niż na powierzchni naszej planety.

Kosmiczny ogróde nazywa się Plant Habitat-02. W jego doglądanie zaangażowana jest amerykańska astronautka Kate Rubins, która od października ubiegłego roku przebywa w kosmicznym domu. Na co dzień zajmuje się ona tam jeszcze innymi eksperymentami, a wśród nich znajduje się sekwencjonowanie DNA, opracowanie szczepionek mRNA czy modyfikacje genetyczne.

Rubins na początku grudnia pochwaliła się owocami, a w zasadzie warzywami swojej ciężkiej pracy. Astronautka wyhodowała aż 20 sztuk rzodkiewek. Teraz dochodzą do nas słuchy, że kilka z nich astronauci skonsumowali podczas świąt. Okazuje się, że rzodkiewki są tak samo smaczne jak te wyhodowane na Ziemi. To wspaniała wiadomość z punktu widzenia kolonizacji Księżyca czy Marsa i kwestii wyżywienia astronautów.

Pozostałe rzodkiewki, które nie zostały zjedzone przez załogę, zostały spakowane i zamrożone w specjalnych mobilnych chłodniach. W kwietniu przyszłego roku powrócą wraz z Rubins na Ziemię i trafią do laboratoriów NASA, gdzie zostaną poddane dalszym testom. Naukowcy dokładniej sprawdzą ich smak, zapach i wartości odżywcze, a także porównają je z grupą kontrolną, która została wyhodowana na Ziemi. Wtedy powinniśmy dowiedzieć się, czy występują pomiędzy nimi jakieś istotne różnice, których astronauci nie dostrzegli podczas ich konsumpcji.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas