Autobusy miejskie na energię słoneczną

Zainteresowanie się energią słoneczną coraz śmielej wkracza do naszych miast. Komunikacja zbiorowa, to krwiobieg życia miasta, dlatego właśnie tutaj znajduje się największy potencjał do wykorzystania ekologicznych technologii, i przy tym obniżenia kosztów jej działalności.

Zainteresowanie się energią słoneczną coraz śmielej wkracza do naszych miast. Komunikacja zbiorowa, to krwiobieg życia miasta, dlatego właśnie tutaj znajduje się największy potencjał do wykorzystania ekologicznych technologii, i przy tym obniżenia kosztów jej działalności.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej i przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Lublinie, chcą zamontować na dachach autobusów miejskich nowoczesne, cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne.

Będą one odporne na warunki pogodowe i wstrząsy oraz, co najważniejsze, będą bardzo wydajne. Ekologiczny projekt pozwoli zredukować zużycie paliwa w autobusach i tym samym poziom emisji spalin.

Koszt instalacji całego systemu, według obliczeń specjalistów, ma się zwrócić już po dwóch latach. W ciągu jednego dnia roboczego, autobus miejski w Lublinie, przeciętnie pokonuje dystans około 200 km, zużywając przy tym 200 kWh energii, spala wtedy mniej więcej 77 litrów paliwa.

Z tej sumy aż 18 litrów pochłaniają kasowniki, klimatyzacja, oświetlenie, ogrzewanie, biletomaty, wyświetlacze i inne rzeczy. Wykorzystując ogniwa słoneczne, na każdym autobusie rocznie można zaoszczędzić nawet 8 tysięcy złotych.

W dwuletnich testach mają uczestniczyć cztery autobusy miejskie. Całkowity koszt projektu to ponad 4,6 mln zł, z czego 3,8 mln zł pochodzić będzie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a resztę sfinansuje MPK Lublin.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas