Będziemy mogli kontrolować pragnienie
Niedawno pisaliśmy o odkryciu hormonów i receptorów, dzięki którym można będzie kontrolować miłość do drugiej osoby, a już dowiadujemy się, że naukowcy za chwilę będą w stanie lepiej panować nad schorzeniami związanymi z pragnieniem i układem chłodzenia organizmu...
Niedawno pisaliśmy o odkryciu hormonów i receptorów, dzięki którym można będzie , a już dowiadujemy się, że naukowcy za chwilę będą w stanie kontrolować pragnienie.
Badacze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Cornella (CUMC) od lat podejrzewali, że pragnienie jest regulowane przez neurony z narządu podsklepieniowego (ang. subfornical organ, SFO) podwzgórza, jednak trudno im było wskazać, które dokładnie komórki biorą w tym udział.
Teraz się to ostatecznie wyjaśniło. Doktorzy Yuki Oka i Charles S. Zuker zastosowali stymulację różnych części SFO u myszy, a do tego celu wykorzystali prąd. Jednak początkowo uzyskali oni różne rezultaty. Było więc jasne, że istnieją, co najmniej, dwa typy neuronów, które włączają i wyłączają pragnienie.
Naukowcy popełnili wówczas błąd, gdyż stymulowane oba neurony jednocześnie, stąd wyniki okazały się sprzeczne. Postanowili więc skorzystać z potęgi optogenetyki, czyli wprowadzić światłoczułe cząstki, które pod wpływem światła, mogą wpływać na poszczególne komórki.
Badacze zauważyli, że neurony CAMKII (nazwa pochodzi od kinazy typu II zależnej od wapnia i kalmoduliny) aktywują pragnienie, a neurony VGAT (z transporterem pęcherzykowym GABA) je wyłączają.
Gdy zaczęto pobudzać neuron CAMKII u myszy, natychmiast zaczęły one szukać wody i pić bez umiaru. Dotyczyło to zarówno odwodnionych gryzoni, jak i dobrze nawodnionych. W momencie, w którym zaprzestano stymulować komórki, nawodnione myszy przestawały pić.
Natomiast gdy pobudzano neurony VGAT, wówczas odwodnione myszy również przestawały pić, co potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia specjalistów.
Eksperyment pokazuje, że naukowcom udało się odkryć system sterujący pragnieniem u gryzoni, jednak na podobnej zasadzie odywa się to także w ciele człowieka. Tak więc możemy być pewni, że już niedługo powstaną leki, które pomogą lepiej panować nad schorzeniami związanymi z pragnieniem i układem chłodzenia organizmu.