Beton, który ma zdolność samoregeneracji

Beton, określany też jako sztuczny kamień, jest najpopularniejszym materiałem budowlanym świata, już od starożytności. Chociaż przez wszystkie wieki jego bytności mieszanka cementu i kruszywa ulegała modyfikacjom, to jednak do dziś materiał ten trapi ten sam, odwieczny...

Beton, określany też jako sztuczny kamień, jest najpopularniejszym materiałem budowlanym świata, już od starożytności. Chociaż przez wszystkie wieki jego bytności mieszanka cementu i kruszywa ulegała modyfikacjom, to jednak do dziś materiał ten trapi ten sam, odwieczny problem, a mianowicie pęknięcia.

To właśnie one przyczyniają się do powstania katastrof budowlanych, gdyż nawet najlepsza mieszanka i zbrojenie nie wygra z potęgą wody i jej wpływem na szybką korozję.

Ale ten problem za chwilę może przejść do przeszłości, ponieważ inżynierowie pracujący na Uniwersytecie Technicznym w Delf przygotowali beton, który ma zdolność samoregeneracji.

Swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza on koloniom bakterii i pożywce (mleczan wapnia), które zamknięte są w pełni biodegradowalnych kapsułkach.

"Leczenie" się betonu jest dość proste. Otóż gdy pojawi się pęknięcie, woda dostaje się do środka, tym samym rozpuszczając kapsułki. Uwolnione bakterie żywią się mleczanem wapnia i produkują węglan wapnia, który zatyka pęknięcie.

Oczywiście taka sprytna naprawa nie wzmocni konstrukcji, ale za to sprawi, że łatwiejsza będzie konserwacja obiektu wykonanego z tego rewolucyjnego biobetonu.

Eksperymenty laboratoryjne i terenowe, wykonane z wykorzystaniem tego materiału, dowiodły jego wysoką skuteczność. Inżynierowie z Delf spodziewają się, że przygotowany przez nich beton wejdzie do produkcji masowej w przeciągu 2 lat.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas