Budda starszy niż sądzono?

Budda Siakjamuni był mędrcem, który jak wiadomo doprowadził do założenia jednej z największych religii świata - buddyzmu. Jego miejsce urodzenia było znane - to Lumbini na terenie Nepalu - jednak dokładny czas jego narodzin i śmierci nie do końca był znany. Teraz grupa brytyjskich archeologów odnalazła w Lumbini ruiny najstarszej znanej świątyni buddyjskiej, która może "postarzyć" Buddę aż o 100 lat.

Budda Siakjamuni był mędrcem, który jak wiadomo doprowadził do założenia jednej z największych religii świata - buddyzmu. Jego miejsce urodzenia było znane - to Lumbini na terenie Nepalu -  jednak dokładny czas jego narodzin i śmierci nie do końca był znany. Teraz grupa brytyjskich archeologów odnalazła w Lumbini ruiny najstarszej znanej świątyni buddyjskiej, która może "postarzyć" Buddę aż o 100 lat.

Archeolodzy ci postanowili zajrzeć pod kamienie jednego z czterech świętych miejsc buddyzmu i udało im się pod nimi znaleźć ruiny starszej świątyni. Znaleziono tam drewniane konstrukcje, które pochodzą z szóstego wieku przed naszą erą, a więc są o niemal cały wiek starsze od dotychczasowej najbardziej prawdopodobnej daty narodzin Buddy.

Skąd wiadomo, że to świątynia poświęcona Buddzie? Na razie naukowcy nie są do końca pewni, lecz nowsza, kamienna konstrukcja jest jakby nadbudówką starszej drewnianej budowli co wskazuje pewną ciągłość - widać tam charakterystyczne ułożenie ścian dla bodhigary - świątyni skupionej wokół drzewa, którego korzenie również udało się na miejscu odkryć.

Wiadomo, że na pewno  Budda narodził się w Lumbini jako książę Siddhartha Gotama - syn króla Suddhodany, władcy nepalskiego miasta Kapilavastu. Do tej pory, według niektórych źródeł mógł on przyjść na świat już w roku 623 przed naszą erą lub dużo później, w okolicach roku 400 p.n.e..

Lumbini już od drugiego wieku p.n.e. jest jednym z czterech świętych miejsc buddyzmu, którym zostało z pomocą indyjskiego cesarza Aśoki - wielkiego orędownika buddyzmu. Świątynia ta została na długie lata zapomniana aż do ponownego odkrycia w roku 1896, a później została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas