Cała prawda o Księżycu na jednym filmie

Na jednym filmie, przygotowanym przez ekspertów z Goddard Space Flight Center, poznajemy trzy zjawiska, dzięki którym widok Księżyca z biegiem nocy zmienia się. Musicie to zobaczyć.

Na jednym filmie, przygotowanym przez ekspertów z Goddard Space Flight Center, poznajemy trzy zjawiska, dzięki którym widok Księżyca z biegiem nocy zmienia się. Musicie to zobaczyć.

2,5-minutowy materiał powstawał przez rok i oczywiście opublikowany jest w znacznym przyspieszeniu, ponieważ tylko wtedy widoczne są zachodzące zmiany na jego tarczy.

Pierwszym zjawiskiem jest faza Księżyca, która określa oglądaną z Ziemi część oświetloną przez Słońce. Mamy nów (Księżyc niewidoczny), pełnię (widoczna cała tarcza) oraz dwie kwadry (oświetlona połowa tarczy).

Słońce zawsze oświetla tylko połowę Księżyca, a więc obserwujemy zarówno jasną, jak i ciemną część jego tarczy pod różnymi kątami, w zależności od położenia Ziemi, Księżyca i Słońca względem siebie.

Drugim zjawiskiem jest "kołysanie się" Księżyca. Nazywa się to fachowo "libracją", która sprawia, że poszczególne elementy powierzchni Srebrnego Globu przemieszczają się okresowo względem środka i brzegu księżycowej tarczy. Libracja pozwala dostrzec kawałek niewidocznej zwykle z Ziemi strony Księżyca, a dokładnie 9 procent jej powierzchni. To niewiele, ale jednak.

Trzecim zjawiskiem jest powiększanie się i zmniejszanie średnicy księżycowej tarczy. To efekt tego, że księżycowa orbita nie jest idealnie okrągła, lecz eliptyczna. To sprawia, że raz Srebrny Glob znajduje się bliżej, a raz dalej od Ziemi, a wszystko to w ciągu każdego miesiąca.

Różnica między najdalszym a najbliższym położeniem Księżyca wobec Ziemi wynosi średnio 50 tysięcy kilometrów. Różnica w wielkości księżycowej tarczy jest widoczna gołym okiem. Owe trzy zjawiska sprawiają, że widok Księżyca chyba nigdy nam się nie znudzi.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas