Coraz lepsze zdjęcia Jowisza z sondy Juno
W sobotę (27.08) o godzinie 15:44 sonda Juno zbliżyła się do Jowisza, największej planety w naszym Układzie Słonecznym, na odległość zaledwie 4200 kilometrów od powłoki chmurowej i zrobiła serię zdjęć. Sonda poruszała się wówczas z zawrotną prędkością 208 tysięcy...
W sobotę (27.08) o godzinie 15:44 sonda Juno zbliżyła się do Jowisza, największej planety w naszym Układzie Słonecznym, na odległość zaledwie 4200 kilometrów od powłoki chmurowej i zrobiła serię zdjęć.
Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS.
Sonda poruszała się wówczas z zawrotną prędkością 208 tysięcy kilometrów na godzinę. Jest to dopiero pierwszy bliski przelot sondy Juno, w sumie do końca misji, a więc do lutego 2018 roku, będzie ich 36.
Widok na biegun północy Jowisza z odległości 78 tys. km. Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS.
Zdjęcia, na które czeka cały świat naukowy, powinny spływać na Ziemię sukcesywnie przez następnych kilkanaście dni. Póki co możemy zobaczyć planetarnego Zeusa z odległości od 38 do 200 tysięcy kilometrów.
Widok na biegun południowy Jowisza z odległości 95 tys. km. Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS.
Szczegóły jego powłoki chmurowej są bardzo wyraźne, mimo, że kluczowe zdjęcie wykonane zostało 167 razy bliżej.
Południowa półkula Jowisza z odległości 38 tys. km. Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS.
Poza słynnymi pasami widoczna jest Wielka Czerwona Plama, czyli gigantyczny antycyklon, który powstał co najmniej 350 lat temu, ma 25-40 tysięcy kilometrów długości i 12-14 tysięcy kilometrów szerokości, a wiatr osiąga w nim prędkość aż 500 km/h.
Zorze polarne na południowej półkuli Jowisza. Fot. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS.