Czy 16-latek naprawdę dokonał rewolucji?
Ostatnio donosiliśmy o pochodzącym z Indii 16-latku, który rozwiązał 300-letnią matematyczną zagadkę Newtona. Naukowcy jednak nawołują - spokojnie, dajcie nam trochę czasu - musimy wszystko ocenić i żądają dowodu.
Ostatnio donosiliśmy o . Naukowcy jednak nawołują - spokojnie, dajcie nam trochę czasu - musimy wszystko ocenić i żądają dowodu.
16-letni Shouryya Ray w maju zdobył dwie nagrody w konkursie matematyczno-informatycznym w Niemczech, gdzie obecnie on mieszka, rozwiązując dwie matematyczne zagadki, które pozostały nierozwiązane od lat. Pierwsza - jak opór powietrza wpływa na trajektorię piłki rzuconej pod kątem i druga - jak dokładnie odbija się piłka rzucona o ścianę?
Pierwsze pytanie odnosi się do prawa grawitacji Newtona, który w 1687 roku, w publikacji Principia Mathematica wyłożył jak grawitacja wpływać będzie na rzucony obiekt - jednak nie wziął pod uwagę oporów powietrza. I do tej pory niemożliwe było obliczenie tego bezpośrednio.
I właśnie Ray miał stworzyć matematyczny wzór pozwalający na wykonanie takiego obliczenia.
Niestety - jako, że dostarczone przez niego rozwiązania były stworzone w ramach szkolnego projektu na konkurs, nie przeszły one procesu naukowej publikacji i recenzji, dlatego tak naprawdę eksperci w danej dziedzinie nie wiedzą co powiedzieć. A według naukowców cała historia wydaje się dość podejrzana, gdyż nigdzie nie zostały podane jakiekolwiek detale obliczeń.
Najprawdopodobniej sprawa jednak wygląda tak, że Ray faktycznie dokonał czegoś wyjątkowego jak na swój wiek i można go spokojnie uznać za geniusza, jednak czy dokonał jakiejś wielkiej rewolucji - o tym dopiero się przekonamy, lecz nawet jeśli nie - nie ujmuje to w żaden sposób jego osiągnięciu.