Dokonano symulacji pracy ludzkiego mózgu
Zespołowi naukowców z Japonii i Niemiec, pod kierownictwem Markusa Diesmanna, udało się przeprowadzić, przy pomocy superkomputera, symulację jednego procenta pracy ludzkiego mózgu, czyli aktywności 1,73 miliarda neuronów i 10,4 biliona synaps.
Zespołowi naukowców z Japonii i Niemiec, pod kierownictwem Markusa Diesmanna, udało się przeprowadzić, przy pomocy superkomputera, symulację jednego procenta pracy ludzkiego mózgu.
Superkomputer K wyposażony w 83 tysiące procesorów i 1 petabajt pamięci, pracował przez 40 minut, symulując w tym czasie aktywność 1,73 miliarda neuronów i 10,4 biliona synaps.
To była największa w historii próba poznania fenomenu funkcjonowania ludzkiego umysłu. Skoro symulacja jednego tylko procenta mózgu, przez okres jednej sekundy, zajmuje superkomputerowi 40 minut, to całego mózgu zajęłaby ponad 66 godzin.
Widać więc, jak bardzo złożona i skomplikowana jest praca naszego umysłu. Naukowcy są zdania, że superkomputery zdolne do odtworzenia całej pracy ludzkiego mózgu będą do naszej dyspozycji dopiero za kilka dekad.