Dziś SpaceX przetestuje załogowego Dragona

Dzisiaj o godzinie 15:00 czasu polskiego SpaceX przetestuje start i lądowanie załogowej kapsuły o nazwie Dragon. Dzięki niej niebawem będą mogły odbywać się wyprawy astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną czy w przyszłości na Marsa...

Dzisiaj o godzinie 15:00 czasu polskiego SpaceX przetestuje start i lądowanie załogowej kapsuły o nazwie Dragon. Dzięki niej niebawem będą mogły odbywać się wyprawy astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną czy w przyszłości na Marsa.

Start Dragona nastąpi z kompleksu startowego o numerze 40 (SLC-40), który znajduje się na terenie Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie.

Najważniejszym punktem misji nazwanej Pad Abort Test, będzie sprawdzenie możliwości ewakuacji załogi, w razie wystąpienia problemów z rakietą.

Przebieg dzisiejszej misji kapsuły Dragon, która należy do SpaceX.

Test nie będzie należał do spektakularnych, gdyż odbędzie się na niewielkiej wysokości. Rakieta z Dragonem wystrzelona zostanie na wysokość około 1,5 kilometra, a następnie otworzą się spadochrony, dzięki którym kapsuła bezpiecznie opadnie na wody Oceanu Atlantyckiego.

Pomimo faktu, że będzie to eksperyment, w którym nie będą brali udziału żywi ludzie, to na pokładzie Dragona znajdzie się fantom uzbrojony w masę czujników. Przy ich pomocy specjaliści ze SpaceX będą mogli na żywo śledzić, jak poszczególne etapy testu wpłynęłyby na załogę.

Chodzi tutaj szczególnie o zrozumienie tego, na jakie przeciążenia będą narażeni astronauci w momencie, gdy statek będzie musiał gwałtownie odłączyć się od rakiety wynoszącej go na orbitę.

Test kapsuły Dragon, który możecie obejrzeć na żywo o godzinie 15 czasu polskiego.

Dzisiejszy test nie będzie ostatnim, SpaceX zapowiada, że zanim kapsuła będzie oddana do normalnego użytku, czeka ją jeszcze kilka morderczych wyzwań.

Pierwszy lot Dragona z załogą ma odbyć się już za 2 lata. Jeśli macie ochotę obejrzeć przebieg testu na żywo, to możecie to zrobić powyżej.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas