Dziwne błyski na morzu metanu na Tytanie
Tytan, czyli jeden z księżyców Saturna, coraz bardziej fascynuje naukowców. Tym razem swoją uwagę skupili oni na bardzo ciekawym zjawisku, które wydaje się potwierdzać fakt, że na tym obiekcie zachodzą bardzo dynamiczne procesy, o istnieniu których nawet nie mieliśmy pojęcia...
Tytan, czyli jeden z księżyców Saturna, coraz bardziej fascynuje naukowców. Tym razem swoją uwagę skupili oni na bardzo ciekawym zjawisku, które wydaje się potwierdzać fakt, że na tym obiekcie zachodzą bardzo dynamiczne procesy, o istnieniu których nawet nie mieliśmy pojęcia.
Otóż na obszarze zwanym Ligeria Mare, czyli jednym z największych zbiorników metanu, sonda Cassini zarejestrowała dziwne rozbłyski. Na przestrzeni 9 lat pojawiały się one i znikały.
Do tej pory naukowcy mieli za mało danych, aby postawić jakąś sensowną hipotezę. Teraz, dzięki sondzie Cassini, która zbliżyła się do Tytana, w ręce astronomów wpadło bardzo dużo interesujących danych, w tym zdjęć omawianego obszaru.
Magicznymi górami, jak nazywają to dziwne zjawisko naukowcy, prawdopodobnie mogą być fale metanu. Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć Ligeria Mare z zaznaczonym miejscem pojawienia się błysków. Jasne obszary pokazują wzniesienia, natomiast ciemne tereny płaskie.
Dziwne błyski na morzu metanu na Tytanie. Fot. NASA/JPL-Caltech/ASI/Cornel.
Naukowcy są zdania, że gigantyczne fale mogą powstawać na skutek występowania silnych wiatrów. Prawdopodobnie ich siła i intensywność występowania determinowana jest przez zmiany pór roku.
Jako że "rok" na Tytanie trwa 30 ziemskich lat, i w tym momencie zmierza w kierunku lata na półkuli północnej, to oczekuje się, że w najbliższym czasie wiatr przyspieszy, a fale, pęcherzyki piany czy pływające w metanie ciała stałe staną się bardziej widoczne na zdjęciach radarowych.
W kwietniu 2017 roku, sonda Cassini po raz ostatni zbliży się do tego fascynującego księżyca, i być może wtedy dowiemy się czegoś więcej na temat tych zjawisk.