Dziwne systemy Keplera

Odnalezione ostatnio przez teleskop kosmiczny Kepler dwie planety znajdujące się na jednej orbicie nie są jedynym dziwnym odkrytym przez niego zjawiskiem.

Odnalezione ostatnio przez teleskop kosmiczny Kepler nie są jedynym dziwnym odkrytym przez niego zjawiskiem.

Mianem dziwnego można by określić również system oznaczony jako KOI 500. Jest to najgęściej "upakowany" układ jaki znaleziono do tej pory.

Znajduje się w nim 5 planet - na których rok trwa od nieco ponad 1 do 9 dni ziemskich. Porównywane są one pod tym względem do księżyców Jowisza, które mają rezonans 1:2:4 - to znaczy, że księżyce można połączyć ze sobą parami - i w czasie gdy wolniejszy z nich robi jeden obrót wokół Jowisza, kolejny robi dwa, itd. Podobny rezonans można zaobserwować w systemie KOI 500.

Dla porównania - żeby w naszym Układzie Słonecznym ciało niebieskie okrążało Słońce z taką szybkością musiałoby znajdować się w odległości mniejszej niż 2 miliony kilometrów od jego jądra - zatem bardzo blisko jego powierzchni, a więc temperatura na tego typu obiekcie wynosiłaby tysiące stopni Celsjusza.

Przebywanie na powierzchni którejś z planet w KOI 500 byłoby ciekawym doświadczeniem, jako że można by oglądać gołym okiem wszystkie pozostałe planety.

Jeśli informacje te zostaną potwierdzone będą to planety o jednych z najmniejszych orbit - najbliższa gwieździe jest dobrze ogrzana przez nią, mimo że gwiazda ta jest bardzo chłodna.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas