Google kupuje DeepMind zajmujące się sztuczną inteligencją
Google kupuje zlokalizowaną w Londynie, firmę DeepMind, zajmującą się sztuczną inteligencją. Serwis Re/code otrzymał oficjalne potwierdzenie transakcji od Google. Wynika z niego, że opiewa na kwotę 400 milionów dolarów, ale są też źródła twierdzące, że dużo więcej.
Google kupuje zlokalizowaną w Londynie, firmę DeepMind, zajmującą się sztuczną inteligencją. Serwis otrzymał oficjalne potwierdzenie transakcji od Google. Wynika z niego, że opiewa na kwotę 400 milionów dolarów, ale są też źródła twierdzące, że dużo więcej.
DeepMind zostało utworzone przez neuronaukowca Demisa Hassabisa, byłego dziecięcego geniusza szachowego, twórcę Skype i Kazaa – Jaana Tallina oraz wynalazcę Shane'a Legga.
Jest to ostatni ruch Google w kierunku zgromadzenia w jednym miejscu, najlepszych ekspertów od sztucznej inteligencji. W grudniu 2012 roku, Google zatrudniło wynalazcę, autora prac naukowych i futurystę Raya Kurzweila. Pełni on rolę dyrektora zespołu skoncentrowanego na uczących się maszynach oraz obróbce języków. Jak twierdzi sam Kurzweil, jego zamysłem jest stworzenie silnika wyszukiwarki, ale tak zaawansowanego, aby mógł on pełnić rolę kogoś w stylu cybernetycznego przyjaciela.
Zatrudnienie ekipy Deepmind, ułatwi Google udział w wyścigu przeciwko innym wiodącym firmom technologicznym, badającym obszary sztucznej inteligencji oraz uczących się maszyn. Dla przykładu: Facebook zatrudnił ostatnio profesora Yann LeCunn i zaoferował mu stanowisko szefa laboratorium badającego sztuczną inteligencję; superkomputer Watson, za którym stoi IBM analizuje temat uczących się maszyn; Yahoo przejęło serwis LookFlow, zajmujący się analizą fotografii.
W 2012 pojawiła się informacja, że Deepmind próbuje zbudować system potrafiący samodzielnie myśleć. Wtedy wydawało się to istnym szaleństwem, ale wystarczy spojrzeć na listę najbogatszych ludzi świata, zainteresowanych inwestowaniem w tę firmę, aby zmienić zdanie.
Deepmind rozpoczęło swoją działalność trzy lata temu, a teraz stanie się częścią Google.